Mam wyniki z tomografii komputerowej. Nie wydaję mi się aby było tak najgorzej, tylko dlaczego tak b

3 odpowiedzi
Mam wyniki z tomografii komputerowej. Nie wydaję mi się aby było tak najgorzej, tylko dlaczego tak boli? To jak boli przy III bądź IV stopniu?
Może mi ktoś z Państwa coś więcej powiedzieć na temat wyniku? Leczenie, itp. Oto wynik: Na poziomie L4/L5 widoczny jest ześlizg przedni I st na ok. 7 mm. Obustronnie spondyloliza łuku kręgu L4. Między wyrostkami kolczystymi L3/L4 odczyn kontaktowy. Krążek L4/L5 nieznacznie wysunięty w kierunku dokanałowym. Wtórne pogrubienie więzadła podłużnego tylnego oraz drobne skostnienie w lewym więzadle żółtym. Powyższe zmiany powodują że obustronnie otwory m-kręgowe L4 są wąskie, ale nie powodują ucisku pni nerwowych. Pogłębienie lędźwiowej lordozy z możliwym przeciążeniowym ustawieniem miednicy - lepsza ocena w pozycji stojącej. Kanał nerwowy bez odcinków stenotycznych.
Proszę o opinie.
Igloterapia,, pinoterapia, akupunktura oraz pijawki lekarskie

Odpowiedz jest dość prosta ból jest skladową wielu czynników a nie tylko "demonicznych" przepuklin... Jeśli chodzi o leczenie to najlepiej zgłosić się do fizjoterapeuty bądź dobrego lekarza... On po zapoznaniu się wynikiem powyższego badania powinien przeprowadzić jeszcze inne badania np badanie funkcjonalne, tak by zdiagnozować przyczyne bólu i dopiero wtedy można dobrać odpowiednią formę terapii... Sugerowanie terapii bez zapoznania się z indywidualnym przypadkiem pacjenta jest nieodpowiedzialne i może szkodzić pacjentowi...
Jeśli chodzi o opis trzeba było go z konfrontować z objawami jakie dolegają pacjentowi. Z opisu wynika że mamy do czynienia z kręgozmykiem I stopnia, jest to niewielki kręgozmyk. Najważniejsze i tak są objawy w tym przypadku ból głównie powinien pojawiać się przy długim chodzeniu, staniu oraz odchylaniu się w tył. Poprawa powinna się pojawiać w pozycjach zgięcia w przód. Z samego opisu nie wygląda to na ciężki przypadek. Polecam terapię manualną nakierowaną na bóle kręgosłupa spowodowane zwiększeniem przodopochylenia miednicy (powiększona lordoza), ćwiczenia wzmacniające ogólnie gorset mięśniowy z uwzględnieniem mięśni brzucha, oraz rozciągnięcia m. zginaczy st. biodrowych oraz prostowników grzbietu głównie odc. lędźwiowego.
Pozdrawiam
Jarosław Komosa