Mam zdiagnozowane zaburzenia osobowosci typ unikajacy, do tego depresje i fobie spoleczna; ostatnio

12 odpowiedzi
Mam zdiagnozowane zaburzenia osobowosci typ unikajacy, do tego depresje i fobie spoleczna; ostatnio udalo sie szczesliwie dobrac leki, dzieki czemu nie mam juz tak bolesnych mysli samobojczych. Jak wyglada i ile moze trwac psychoterapia w tym przypadku? Czy terapia grupowa na oddziale dziennym nerwic w szpitalu bylaby dla mnie odpowiednia? Dziekuje z gory za odpowiedz.
Witam, na to pytanie nie da się odpowiedzieć bez konsultacji. Zarówno w przypadku psychoterapii indywidualnej, jak i grupowej. Rozumiem, że Pan/Pani ma za sobą diagnozę, nawet propozycję terapii na oddziale. Zachęcam do zmierzenia się z otrzymanymi propozycjami.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Psychoterapeuta z którym Pan/Pani zdecyduje się pracować na pewno sam dokona oceny diagnostycznej. Jeżeli chodzi o czas trwania psychoterapii to jest to zależne od wybranego nurtu jak również ilości celów terapeutycznych. Warto jednak pamiętać, że w przypadku zaburzeń osobowości - psychoterapia może trwać nawet kilka lat. Natomiast w przypadku pozostałych zaburzeń, np. depresji, fobii społecznej, zaburzeń lękowych - psychoterapia, np. w nurcie poznawczo-behawioralnym trwa zwykle kilkanaście lub więcej sesji terapeutycznych. Pozdrawiam serdecznie, dr Paulina Jaworska-Andryszewska.
Na pewno dobrze byłoby zająć się sobą. Psychoterapia na oddziale dziennym byłaby bardzo dobrym rozwiązaniem. Po trzech miesiącach terapeuci powinni wskazać dalszy tryb postępowania tj. albo dalszą psychoterapię, tym razem indywidualną lub zakończenie leczenia. Czas trwania psychoterapii indywidualnej jest różny i zależy przede wszystkim od pacjenta, jego możliwości przełamywania obciążeń, osobistego tempa pracy, determinacji, również rozległości problemów osobistych. Zwykle psychoterapeuta nie zakłada z góry czasu trwania całości terapii, tylko umawia się z pacjentem na osiąganie poszczególnych rezultatów jest to tzw. umowa terapeutyczna, żeby obie strony wiedziały nad czym się skupiać i do czego dążyć. Pozdrawiam serdecznie
Witam. To zależy od wielu czynników, także tych ujawniających się podczas procesu, nie można więc z góry określić czasu terapii. Proszę dopytać się w wybranym szpitalu. Pozdrawiam
Witam w tej sytuacji terapia grupowa byłaby bardzo wskazana, najlepiej na oddziale, gdzie psychoterapia grupowa odbywa się 3 razy w tygodniu. Pozdrawiam
Witam, leczenie na oddziale nerwic jest kompleksowe, pacjent uczestniczy w kilku rodzajach terapii. Leczenie zazwyczaj trwa 12 tygodni. Jest to dobry początek do zapoczątkowania zmian w swoim życiu. Jeśli czas leczenia okaże się zbyt krótki, można później kontynuować poza oddziałem. Warto podjąć taki wysiłek, by poczuć się lepiej. Pozdrawiam
Dobry wieczór. Nie da się określić ile będzie trwała psychoterapia, przy zaburzeniach osobowości zwykle trwa ona dłużej niż by ich nie było. Myślę, że nie ma przeciwwskazań do terapii grupowej, ale warto również udać się na psychoterapię indywidualną.
Jeżeli taka jest diagnoza i propozycja ze strony szpitala, warto z niej skorzystać. Osoba konsultująca zna cały kontekst i z pewnością zaproponowała najlepsze możliwe rozwiązanie. Warto rozpocząć proces leczenia.
Witam,
To jaki rodzaj psychoterapii będzie dla Pani/Pana odpowiedni zależy od wielu czynników. Najczęściej wybór rodzaju psychoterapii (indywidualna, grupowa, rodzinna) poprzedzają 1-3 sesje konsultacyjne na których psychoterapeuta ma okazję do bliższego poznania natury i głębokości problemów klienta/pacjenta. Konsultacja stwarza także przestrzeń klientowi/pacjentowi do zadawania pytań psychoterapeucie m.in. czym jest psychoterapia, jak długo trwa, itp. Zarówno klient jak i terapeuta mają wówczas możliwość podjęcia decyzji o wyborze rodzaju psychoterapii, kontynuacji spotkań oraz ustalenia warunków wspólnej pracy, bądź przekierowania do innego specjalisty czy ośrodka.
Zapraszam Panią/Pana na pierwszą sesję konsultacyjną, na której wspólnie wybierzemy rozwiązanie najlepsze dla tej sytuacji. Kontakt do mnie znajdzie Pan/Pani na stronie zbigniewmarciniak-psychoterapia.pl
Dzień dobry,
Ten problem z pewnością wymaga dłuższej terapii, minimum kilkumiesięcznej. Trudno jest do końca przewidzieć długość trwania terapii, zależy to od wielu czynników. Terapia grupowa jest odpowiednia, jeśli mamy trudności w relacjach i funkcjonowaniu w grupie. Natomiast jeśli pojawia się silna fobia społeczna, obecność grupy może tak blokować, że terapia będzie bardzo trudna. Wtedy lepiej byłoby zacząć od terapii indywidualnej.

Pozdrawiam serdecznie,
Justyna Wojciechowska
Witam serdecznie,

W przypadku sesji grupowej to bedzie sie ona opierac na programie dialektycznych ktory wykorzystuje techniki i cwiczenia radzenia sobie ze stresem. Radzilbym mimo wszystko sesje indywidualne ktore pozwolilyby lepiej zrozumiec siebie. Waznym elementem jest polaczenie psychoedukacji z terapia indywidualna. Dzieki takiemu polaczeniu mozna bedzie zrozumiec jak zmienial sie swiatopoglad, sposob w jaki pojawialy sie mysli oraz decyzje.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Dzień dobry,

długość psychoterapii zależna jest od wielu czynników, aby to ustalić wskazane byłoby spotkania konsultacyjne, na których specjalista miałby możliwość przyjrzenia się bliżej zgłaszanym problemom.

Pozdrawiam
MBZ

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.