Mama jest bardzo wrażliwa na krytykę, nie ma dystansu do siebie, nie uznaje żartów, często się obraż

3 odpowiedzi
Mama jest bardzo wrażliwa na krytykę, nie ma dystansu do siebie, nie uznaje żartów, często się obraża, każdą treść przyjmuje dosłownie, kiedyś myślałam ze taki ma charakter, teraz boje się o nią bo bardzo mocno bierze do siebie każde słowo, nadinterpretuje zachowanie innych jako skierowane przeciwko niej, choć to nie prawda. Jest przez to płaczliwa, smutna. Musimy uważać co mówimy w jej towarzystwie i najlepiej nie wypowiadać się na temat mamy ani taty. Czy to może być depresja?
Objawy jakie Pani opisuje są z kategorii lęku przed oceną i zamartwiania się, nie mniej jednak pogłębiają się i utrzymują mamę w dyskomforcie psychicznym. Możliwe, że jest także depresja, ale to musi zdjagnozować specjalista np. psychiatra. Na konsultację musi wyrazić zgodę Pani Mama. Przewiduję, że może tego nie chcieć. To co może Pani zrobić to zadbać o siebie w tej sytuacji.
Pozdrawiam i życzę rozwiązania tego problemu.

Dzień dobry, myślę, że warto poruszyć ten temat z mamą w wspierający sposób, zapytać jak się czuje czy jak można ją wesprzeć. Warto również powiedzieć o swoich odczuciach w tej sytuacji i zaproponować chociaż jedną wizytę u psychologa w celu przeanalizowania trudności.
Pozdrawiam serdecznie,
mgr Karolina Adamek
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Przyglądając się takiemu przypadkowi, skupiłbym się na zrozumieniu, jak emocjonalne reakcje matki wpływają na jej doświadczenie istnienia i relacje z innymi. Z mojej perspektywy kluczowe jest zrozumienie, w jaki sposób jej wrażliwość na krytykę i trudności w przyjmowaniu dystansu do siebie wpływają na jej poczucie własnej wartości oraz sposób, w jaki przeżywa swoje życie.
Matka może mieć trudności z nawiązywaniem autentycznych relacji z innymi, ponieważ jej interpretacje i reakcje są zdominowane przez lęki i obawy dotyczące tego, jak jest postrzegana. Możliwe, że jej sposób postrzegania świata jest silnie związany z jej osobistym przeżywaniem egzystencji, w tym lękiem przed odrzuceniem czy brakiem akceptacji.
Korzystnym byłoby zrozumieć, jak te przeżycia wpływają na jej sposób bycia i relacje z otoczeniem. Może warto zwrócić uwagę na to, jak jej egzystencjalne obawy kształtują jej emocje i reakcje. W sytuacji, gdy matka wydaje się być głęboko smutna, płaczliwa i ma trudności z przyjmowaniem normalnych interakcji społecznych, warto rozważyć konsultację z psychologiem lub psychiatrą, aby uzyskać pełniejszy obraz jej stanu psychicznego i ewentualnie wdrożyć odpowiednią pomoc. Zapraszam