Mama miała operację usunięcia woreczka żółciowego na Roentgena w Warszawie. Podejrzewano zmiany nowo

5 odpowiedzi
Mama miała operację usunięcia woreczka żółciowego na Roentgena w Warszawie. Podejrzewano zmiany nowotworowe na woreczku. Niestety stwierdzono złośliwą odmianę nowotwora i usunięto jej woreczek z fragmentem wątroby. Wyniki histopat potwierdziły nowotwór woreczka żółciowego w 3 stadium .Stwierdzili też przerzuty w jamie otrzewnej. Mama dobrze się czuje na razie i dalsze instrukcje lekarz wspomniał o chemii. Co mam w chwili obecnej robić? Czy Możliwa jest chemia w formie PIPAC ? Jaka forma leczenia jest w chwili obecnej najskuteczniejsza w tym przypadku?
Dzien dobry,
Myśle ze należy polegać na opinii specjalistów prowadzących pacjentkę chemioterapia jest jak najbardziej zalecana w tym zaawansowaniu choroby,
prawdopodobnie w pytaniu chodzi o HIPEC czyli chemioterapie podawana dootrzewnowo w hipertermii, należy się skonsultować z ośrodkiem prowadzącym tego typu leczenie, jest ono wskazane w przypadku zawansowania choroby w jamie otrzewnej ale w ograniczonym stopniu zgodnie z tzw indeksem Sugarbakera.

Życzę wytrwałości i powrotu do zdrowia

Dr Grzegorz Szczęśniak

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
O najskuteczniejszej formie leczenia proszę rozmawiać z lekarzem z Centrum Onkologii. Lekarz ma wszystkie badania pacjentki i zaproponuje dalsze leczenie. Konieczna będzie chemioterapia.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Przepraszam jestem chirurgiem, wiadomości tylko z wytycznych postępowania. Stadium III to zajęte węzły chłonne (III B) lub naciek otrzewnej albo sąsiadującego narządu (III A). Gdy brak przerzutów do węzłów chłonnych - można pomyśleć o rozszerzonej hemihepatektomii (usunięciu połowy wątroby + zewnątrzwątrobowe drogi żółciowe + inne zajęte narzady), ale to bardzo rozległa i ryzykowna operacja. Jeśli zajęte węzły chłonne i/lub nieradykalna operacja - chemioterapia lub chemioradioterapia, ale dają one raczej wydłużenie życia niż wyleczenie.
Procedura PIPAC jest jak najbardziej wskazana, ale jak mi wiadomo - na razie są to próby kliniczne w nielicznych ośrodkach w Polsce (Prof. Zegarski, Bydgoszcz).
Słuchać Lekarzy z Ośrodka w którym jest leczona
Dzień dobry,
rozpoznanie zaawansowanego raka pęcherzyka żółciowego wiąże się z poważnym rokowaniem. Technika dootrzewnowa nie jest dedykowana w takiej sytuacji. Decyzja o leczeniu paliatywnym zależy od oceny pacjenta przez kwalifikującego onkologa. Brak jest jednak niestety skutecznych metod leczenia w takiej sytuacji.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski

Eksperci

Paweł Kluska

Paweł Kluska

Onkolog

Bolesławiec

Wiesław Pesta

Wiesław Pesta

Chirurg

Warszawa

Konrad Zagórski

Konrad Zagórski

Radiolog, Ultrasonografista

Elbląg

Mieczysław Para

Mieczysław Para

Onkolog, Chirurg

Nowy Kawęczyn

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 3 pytań dotyczących usługi: nowotwory pęcherzyka żółciowego
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.