Markery AFP

4 odpowiedzi
W związku z bólem jądra kazano mi zrobić markery. Wyniki wyszły:
LDH 174 U/I norma 0-250, HGS<0,100 mIU/ml norma 0,00 -2,00, oraz najgorszy AFP 8,1 IU/ml norma 0,0 - 5,8. USG nic nie wykazało ale lekarz kazał iść do onkologa. Pójdę ale czy naprawdę jest aż tak źle ?
dzień dobry
rozumiem, że było również wykonane usg jąder i jest prawidlowe;
podwyższony poziom AFP występuje również w innych sytuacjach (nienowotworowych) często w przy chorobach wątroby;
są też osoby, które mają podwyższone poziomy markerów w tym AFP bez uchwytnych przyczyn;
wskazana okresowa kontrola poziomu AFP np. za m-c ; USG jamy brzusznej; USG jąder
jezeli w 2 kolejnych badaniach wynik będzie stabilny - bez wzrostu - nie ma powodu do niepokoju; jeżeli wystąpi wzrost poziomu - konieczna dalsza diagnostyka

Wyniki mogą (ale nie muszą) świadczyć o niewidocznym guzie jądra - ew. do wykonania badanie MR lub o guzie zarodkowym w innej niż jądro lokalizacji (np. przestrzeń zaotrzewnowa). Niestety nie obejdzie się bez wizyty u onkologa urologa.
Szanowny Panie,
bez zbadania Pana i przeanalizowania wyników badań, nie jestem w staniu rzeczowo wypowiedzieć się na temat Pańskiego stanu zdrowia. Sugeruję pilną konsultację z urologiem onkologiem.
Z wyrazami szacunku

Monika Bieniasz
Nie leczymy wyników badań, tylko pacjentów. Na pewno jest wskazana konsultacja i dalsze badania. Na podstawie samego AFP trudno wnioskować cokolwiek ponad to, że wynik jest nieprawidłowy. Pozdrawiam.