marskość watroby

6 odpowiedzi
Jeśli moja watroba miała nieznacznie podwyższone enzymy a po miesiącu enzymy wróciły do normy to znaczy że nie ma marskości?
Nie znam co prawda kontekstu w którym doszło do rozpoznania wzrostu ww. enzymów we krwi. Jednak tak szybki ich powrót do normy świadczy raczej o tle toksycznym nie zaś związanym z marskością. Pełnowartościową odpowiedź mógłbym jednak udzielić po zapoznaniu się z dokumentacją i badaniu lekarskim.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam
Rozumiem że chodzi o wyniki transaminaz - proszę się nie martwić przyczyn wpływających na ich wynik jest wiele. Niektóre z nich są prozaiczne jak np sposób odżywiania - w przeszłości miałem kontakt z pacjentem który spożywał "gorące kubki" codziennie 2 i to doprowadziło do znacznego wzrostu aktywności transaminaz. Marskość wątroby jest to bardzo poważne schorzenie którego diagnostyka nie polega wyłącznie na oznaczeniu aktywności transaminaz. Pana wątpliwości powinien rozwiązać myślę że w trakcie pierwszej wizyty lekarz rodzinny.
Witam, na podstawie tego co czytam to tak. Pytanie, czy kiedykolwiek wątroba była marska? Zaleceam konsultację internistyczną.
Należy rozważyć przyczyny podwyższenia tych wartości.Marskość nie zawsze manifestuje sie podwyższeniem tych wartości
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na tej podstawie nie można tego określić. Podwyższenie enzymów wątrobowych ma miejsce w aktywnym procesie (zapalnym, toksycznym) natomiast w marskości są różne okresy, po wielu latach trwania choroby enzymy mogą być w normie. Do diagnostyki marskości służą inne parametry oceniane we krwi, w USG a w razie potrzeby w biopsji wątroby.
Marskość to stan anatomiczny wątroby czyli cechy zwłóknienia związane z przewlekłym procesem zapalnym lub toksycznym. Parametry enzymatyczne określają zaburzenia funkcji wątroby. Przejściowo mogą być związane z przyjmowaniem np. leków, zatruciem pokarmowym, spożyciem większej ilości alkoholu etc

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.