Martwie sie o swoją mame Mieszka z moim młodszym bratem alkocholikiem który wyrzywa sie na niej psy

3 odpowiedzi
Martwie sie o swoją mame
Mieszka z moim młodszym bratem alkocholikiem który wyrzywa sie na niej psychicznie i fizycznie
Ja obecnie mieszkam za granicą i nie jestem w stanie pomóc jej
Nie wiem co moge zrobić na odległość
Dzień dobry, niestety mam niepomyślną wiadomość. Z daleka nie jesteśmy w stanie pomóc swoim bliskim. Nawet będąc blisko nie za bardzo mamy wpływ na to, jak postępują nasi bliscy. Ale możemy ich wspierać. Najłatwiej byłoby powiedzieć mamie, żeby wywaliła brata na zbity pysk. To najłatwiej i tak samo się ciśnie na usta. Ale proszę zrozumieć swoją mamę, to jest także jej dziecko, mimo że niedobre i że serce jej sie rozpada na kawałeczki, to nadal bardzo kocha swoje dziecko. To jest miłość bezgraniczna, która nie pozwala podjąć racjonalnych decyzji. Tym bardziej, że w środku obwinia siebie za to, kim stał się jej młodszy syn. A brat? Brat jest chorym człowiekiem, bo alkoholizm to straszna choroba, którą należy leczyć. Jednak to sam alkoholik musi poszukać i poprosić o pomoc. Nikt nie jest w stanie go na siłę zaprowadzić na leczenie. Dlatego sytuacja mamy i brata są tak trudne do zaakceptowania. Mamę proszę mocno wspierać, brata próbować przekonać, że szukanie pomocy to nie wstyd. Jeśli mama chciałaby porozmawiać z psychologiem, to jak najbardziej zachęcam do takich spotkań. Być może w czasie tych rozmów zrozumie, że niczemu nie jest winna, że droga, którą wybrał brat to jego decyzja i jego sposób na życie. A ona ma prawo do podejmowania trudnych decyzji i jaką by nie podjęła, to nikt jej nie będzie miał za złe. Bardzo proszę być dla mamy wielkim wsparciem, bo to jest dla niej najważniejsze. Pozdrawiam, Małgorzata Ostrowska

Proszę zachęcić mamę do napisania o swoim problemie to może być początek szukania pomocy pozdrawiam Alicja Serocka
Dzień dobry
Rzeczywiście trudna sprawa. Proszę Panią- współcześnie istnieje kilka ośrodków na terenie każdego powiatu w Polsce, gdzie można się zgłosić po pomoc. W ośrodkach tych świadczą bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną i socjalną (nie tylko chodzi o świadczenia pieniężne). Należą do nich:
-Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w skrócie PCR
- Gminne Ośrodki do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Nie mogę zapewnić Pani, że ośrodki te są prowadzone należycie w Pani miejscu zamieszkania, ale z mojego doświadczenia znam bardzo dużo pozytywnych przykładów.
W przypadku Pani mamy w grę wchodzi przemoc- która zawsze wiąże się z tym, że jest ofiara, która na skutek urazów psychicznych nie zawsze potrafi racjonalne myśleć.
W ośrodkach tych pomaga się ofiarom wyjść z roli ofiary- zakłada się Niebieskie Karty, współpracuje się z innymi instytucjami.
Proponuję Pani zadzwonić i zapytać. Myślę, że warto, bo jak sama Pani widzi, jak trudno borykać się z tym problemem samotnie.
Powodzenia