Matka 91 lat,obciążona niewydolnością krążenia,kilka lat temu stwierdzone kamienie w worec

2 odpowiedzi
Matka 91 lat,obciążona niewydolnością krążenia,kilka lat temu stwierdzone kamienie w woreczku żółciowym,nie dające objawów poza jednym atakiem.Od marca tego roku kilka ataków,mimo diety lekko strawnej,ograniczenie wszystkiego co smażone,tłuste i ciężko strawne .Kiedy czuje że zaczyna ją boleć podaję jej Nospa 2 szt i udaje się uniknąć wiele razy ataków.Bardzo schudła przez tą dietę i nie wiem jak postępować?Czy w tym wieku jest robić zabieg usunięcia tych kamieni? czy zostawić to tak jak jest? co robić? bo jest to dla mnie też obciążające psychicznie i nie wiem czy postępuję słusznie.
Proszę o radę za którą z góry dziękuję.
Dzień dobry
Sytuacja nie jest prosta ze względu na wiek mamy i choroby towarzyszące. Żeby ocenić ryzyko leczenia operacyjnego pacjentka musiałaby zostać oceniona przez lekarza osobiście.
Jednak jeśli udaje się kontrolować objawy kamicy za pomocą leczenia zachowawczego i diety należy się 2 razy zastanowić, czy warto ryzykować leczenie operacyjne.
Poza tym nie jest oczywiste, że mama straciła na wadze jedynie z powodu diety. Za spadek masy ciała może być odpowiedzialny również sam proces starzenia jak i inne niezdiagnozowane choroby.
Proszę nie winić się i pamiętać, że lepsze jest wrogiem dobrego, a decyzja o zaniechaniu operacji jest czasami dużo dojrzalsza niż zdecydowanie się na leczenie operacyjne.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
Rafał Mulek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W pierwszej kolejności należy zastosować dietę wątrobową (proszę poszukać w sieci dokładnych wytycznych co można jeść, a czego nie), Jeśli pomimo diety i doraźnie stosowanych leków rozkurczowych typu No-Spa ataki kolki będą często nawracały, trzeba będzie rozważyć leczenie zabiegowe. Z uwagi na wiek pacjentki oraz obciążenia (niewydolność krążenia i może jeszcze jakieś inne choroby współistniejące) należy liczyć się z faktem, iż będzie to zabieg podwyższonego lub nawet wysokiego ryzyka. Trzeba jednak zrobić bilans ewentualnych korzyści i zagrożeń - nigdy nie jest to łatwa decyzja.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.