Menopauza.

5 odpowiedzi
Mam 53 lata i przyjmowała wiesiolek przez parę miesięcy. Od prawie 3 lat nie miesiaczkuje badania dobre. Dostałam tak jagby okres. Poty tkliwosc piersi ustąpiły. Wizyta za 2 tygodnie u lekarza. Dziękuje. Laura W.
Dziękuję za pytanie. Specjalizuje się w leczeniu pacjentek onkologicznych. Proszę udać się do ginekologa, który udzieli pani odpowiedzi. Życzę zdrowia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Każde krwawienie po menopauzie jest wskazaniem do biopsji macicy, czyli pobrania materiału z jej wnętrza do badania pod mikroskopem. Nie jest naturalne, by miesiączka wracała po 3 latach. Wskazana jest dokładna diagnostyka. Zapraszam na wizytę.
Droga Pani Lauro,

nie ma dużych powodów do niepokoju, jest natomiast ważny powód do diagnostyki. W przypadku każdego plamienia/krwawienia po menopauzie bezwzględnie konieczna jest weryfikacja histopatologiczna. Należy wykonać badanie USG narządu rodnego oraz pobrać próbkę endometrium - obecnie można zrobić to bezboleśnie i szybko w trakcie wizyty w gabinecie, bez potrzeby oczekiwania na hospitalizację i zabiegu w uśpieniu. Proszę o tym koniecznie pamiętać - to jedyny sposób aby wcześnie wykryć raka trzonu macicy.
Każde krwawienie po menopauzie, a za takie należy uznać krwawienie >12 miesięcy od ostatniej miesiączki nie wynikające z sekewncyjnego podawania hormonów, wymaga dalszej diagnostyki tj. biopsja endometrium/ łyżeczkowanie/histeroskopia. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Jeśli nie miesiączkuje Pani od 3 lat i ponownie pojawiło się krwawienie z dróg rodnych, to jest ono zdecydowanie nieprawidłowe i bezwzględnie wymaga weryfikacji histopatologicznej. Tego typu krwawienie może oznaczać rak trzonu macicy (endometrium). Jest to najczęściej występujący (głównie po 50rż), ale najlepiej rokujący nowotwór złośliwy narządu płciowego kobiety, jeśli wcześnie wykryty i poddany leczeniu. Proszę nie zlekceważyć tego zdarzenia i pojawić się u swojego lekarza!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.