Mężczyzna, 34 lat. Została wykryta infekcja Neisseria gonorrhoeae, wyciek pojawił się na początku st

2 odpowiedzi
Mężczyzna, 34 lat. Została wykryta infekcja Neisseria gonorrhoeae, wyciek pojawił się na początku stycznia, po kilku dniach był wynik badania posiewu z cewki.

Neisseria gonorrhoeae
Liczność kolonii: wzrost obfity +++
Uwagi Szczep betalaktamazododatni, oporny na penicylinę, ampicylinę oraz
amoksycylinę. Brak możliwości technicznych oceny lekowrażliwości szczepu
na pozostałe antybiotyki.

Pierwszy kontakt był z urologiem, który zdiagnozował zapalenie cewki i przypisał Cipropol, po którym była poprawa. Wenerolog po wywiadzie i obejrzeniu wyniku przypisał Unidox na 5 dni, poprzedni antybiotyk odstawił odstawił, po którym prawie wycieku już nie było, po Unidox wyciek z cewki się bardzo nasilił - zmiana bielizny potrzebna kilka razy dziennie.
Lekarz zalecił kolejny wymaz z antybiogramem, który potrwa prawie tydzień, na ten czas Cipronex, zastanawia mnie czy taki wymaz może wnieść coś więcej niż napisano powyżej, a laboratorium może wykryć coś więcej niż wykryło 7 stycznia jak zacytowałem powyżej? Trochę niepokoi mnie długość leczenia oraz czas oczekiwania na kolejny posiew, tym bardziej że wielu lekarzy zaleca jednocześnie dwa antybiotyki w leczeniu N. gonorhoeae.
Będę wdzięczny za każdą odpowiedź, może utwierdzi mnie w przekonaniu, że trzeba cierpliwie czekać, leczyć i jest to dobra droga do opanowania tej infekcji.
Wg wytycznych Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, które to są zbieżne z europejskimi wytycznymi do leczenia niepowikłanej rzeżączki stosuje się 2 antybiotyki w pojedynczej dawce. Wg w/w dokumentu nie jest zalecane stosowanie fluorochinolonów tzn. np Cipronexum ze względu na udowodnioną szeroką oporność. W Pana przypadku prawdopodobnie początkowo Cipronex mógł zadziałać. Doksycyklinę stosuje się w leczeniu zapalenia narządów miednicy mniejszej wraz z innym antybiotykiem czy przy zapaleniu spojówek na tle rzeżączkowym. Kolejny posiew wydaje się bezcelowy. W mojej opinii powinien wrócić Pan do dermatologa-wenerologa i podjąć leczenie wg wytycznych Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Podstawowa zasada jest taka ,że lek ustalamy na bazie wymazu. Napisał Pan na jakie antybiotyki bakteria jest oporna ,ale ani słowa ,na jakie jest wrażliwa. Rozumiem, że dobór antybiotyku był na bazie doświadczenia lekarza .Poza tym przydatność tego wymazu po zastosowaniu 1 i 2 antybiotyku jest obecnie zerowa, stąd konieczność kolejnego badania, Dla Pana może to być denerwujące ,ale są tylko 2 wyjścia. Pierwsze powtórzyć badanie i czekać na wynik. Drugie ,,strzelać " z kolejnych antybiotyków licząc ,że w końcu trafimy . Z poważaniem dr Piotr Mazur

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.