Mężczyzna, 34 lata. Od ponad 5 lat nie pije alkoholu, staram się nie jeść tlusto, unikam słodyczy i

1 odpowiedzi
Mężczyzna, 34 lata. Od ponad 5 lat nie pije alkoholu, staram się nie jeść tlusto, unikam słodyczy i fast foodów (spożywam je bardzo sporadycznie), regularnie pije jedynie kawę rozpuszczalna z chudym mlekiem (1.5%). Mam mocno ograniczona aktywność fizyczna. Mimo wyrzeczeń i zważania na to co jem, wyniki prób wątrobowych nie wracają do normy. Ostatnie badanie krwi wykazało podwyższone ALT - 44, AST - 46. GGT - 34 i CRP - 1 w normie. Bilirubina całkowita - 2.8. Istotną informacja może być również fakt, że jako noworodkowi (3-6 mc) wstrzyknięto mi WzW typu. B. Czy w tym przypadku jest się czym martwić? Czy AST i ALT niewiele przekraczające normę jest groźne? Z uwagi na to, że stosunek AST/ALT przekracza 1?
Dzień dobry,

Wyniki testów funkcji wątroby, takich jak ALT (alanina aminotransferaza), AST (aspartat aminotransferaza), GGT (gamma-glutamylotranspeptydaza) oraz bilirubina, są często używane do oceny wydolności wątroby. Każde podwyższenie tych wartości może wskazywać na potencjalny problem z wątrobą.

Podwyższone wartości ALT i AST mogą wskazywać na uszkodzenie komórek wątroby. Stosunek AST do ALT często jest używany do identyfikowania określonych typów uszkodzenia wątroby. Stosunek większy niż 1 może wskazywać na alkoholowe uszkodzenie wątroby, choć wspomniałeś, że nie pijesz alkoholu od 5 lat, co sugeruje, że to prawdopodobnie nie jest przyczyną.

Podwyższony poziom bilirubiny może również wskazywać na problem z wątrobą lub układem żółciowym, chociaż może być również spowodowany innymi czynnikami, takimi jak zespół Gilberta - łagodne, dziedziczne schorzenie, które powoduje okresowe podwyższenia bilirubiny.

Wartości, które podałeś, są niewielkie i mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym niektórymi lekami, infekcjami, stanem zapalnym, a nawet intensywnym wysiłkiem fizycznym.

To, co jest ważne, to monitorowanie tych wyników i obserwowanie, czy utrzymują się na podwyższonym poziomie, czy wracają do normy. Ważne jest także zbadanie potencjalnych przyczyn tych nieco podwyższonych wyników - możliwe, że lekarz zasugeruje dalsze badania, takie jak ultrasonografia wątroby, czy dodatkowe testy krwi, aby wykluczyć określone stany patologiczne.

Wskazane również wykonanie badan serologicznych: HBsAg, p/c anty Hbc total, p/c anty HBs, p/c anty HCV.
Pamiętaj, że każda interpretacja wyników badań powinna być przeprowadzana przez lekarza, który zna Twój dokładny stan zdrowia i historię medyczną. Wszelkie obawy powinny być omówione z lekarzem. W internecie dostępnych jest wiele informacji, które mogą być mylące lub przerażające, zawsze dobrze jest skonsultować się ze specjalistą.