Miałam uszkodzenie stawu kolanowego, skręcenie + nadawanie więzadeł, troczkow rzepki . 8 lat temu mi

2 odpowiedzi
Miałam uszkodzenie stawu kolanowego, skręcenie + nadawanie więzadeł, troczkow rzepki . 8 lat temu miałam artroskopie i przecięte troczki. Miesiąc w ortezie z nogą bez obciazania, mam zanik mięśni czworoglowego uda. Fizjoterapeuta kazał obciążać już stopniowo noge przy chodzeniu o kulach. Przy ćwiczeniu , podniesienie nogi do góry leżac, znów poczułam że ucieka rzepka . Mam obawy czy nie za wcześnie na obciążanie? Lekarz mówił żeby ćwiczyć z fizjoterapeuta bo bedzie czworoglowy ciągnąć rzepke i może uciekać. Fizjoterapeuta mówi że nic mi nie będzie. Czy mogę stopniowo obciążać czy jednak poczekac aż się będę czuła pewniej i najpierw popracować nad odbudową czworoglowego ? Dodam że mam rozruszać noge do rezonansu ponieważ prawdopodobnie czeka mnie dopiero operacja rekonstrukcji troczkow itp. Mam obawy czy fizjoterapeuta mnie dobrze prowadzi .
Dzień dobry. Musiałbym zobaczyć jak Pani kolano wygląda podczas ruchu. Mięsień czworogłowy jest to specyficzny mięsień, ponieważ jako jeden z dwóch ( z wielodzielnym ) zanika bardzo szybko w momencie urazu kolana, które zostaje unieruchomione. Najszybciej z czterech głów zanika głowa obszernego przyśrodkowego. Jest to część mięśnia, która stabilizuje rzepke w prawidłowym ustawieniu w stawie rzepkowo-udowym. Obszerny przyśrodkowy musi przeciwdziałać dwóm bardzo silnym mięśniom: obszernemu bocznemu i naprężaczu powięzi szerokiej, który łączy się od strony bocznej z rzepką oraz kością piszczelową poprzez pasmo biodrowo-piszczelowe. Nie obawiałbym się obciążania kolana przy chodzeniu o kulach. Musi Pani wzmocnić przyśrodkową część mięśnia czworogłowego i wszystko będzie dobrze. Pozdrawiam

Generalnie należy obciążać stopniowo, ponieważ bez tego dojdzie do jeszcze większego zaniku mięśnia i pogłębienia problemu. Oczywiście w indywidualnych przypadkach bywają wyjątki, ale to już trzeba by było przeprowadzić konsultację fizjoterapeutyczną, zapoznać się szczegółowo z historią i dokonać badania manualnego. Pozdrawiam!