Miałam wykonywana teraz krzywa cukrowa w ciazy ( 25+4). I wyszło na czczo 75 mg/dl (4,2mmol/l), po g

2 odpowiedzi
Miałam wykonywana teraz krzywa cukrowa w ciazy ( 25+4). I wyszło na czczo 75 mg/dl (4,2mmol/l), po godzinie wyszło 76 mg/dl (4,2 mmol/l) a po dwóch godzinach wyszło aż 151 mg/dl (8,4 mmol/l). Mam wizytę za 3 dni,ale chciałabym coś już wiedzieć żeby już może teraz ograniczyć slodycze i wejść na produkty o niskim indeksie glikemicznym.
Dzień dobry, interpretację wyników oczywiście powinien przeprowadzić lekarz prowadzący, ale jako dietetyk mogę ocenić, że wynik krzywej cukrowej po dwóch godzinach (151 mg/dl lub 8,4 mmol/l) może wskazywać na podejrzenie cukrzycy ciążowej lub zaburzeń tolerancji glukozy. Jest to sygnał, że organizm może mieć trudności z regulacją poziomu cukru we krwi po spożyciu posiłku. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który zapewni pełną diagnozę i zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Jednak istnieje kilka ogólnych zasad żywieniowych, które możesz rozważyć już teraz, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Unikaj słodyczy, napojów gazowanych, soków owocowych, słodzonych przekąsek i deserów. Zastąp je zdrowszymi opcjami, takimi jak warzywa, owoce, orzechy i nasiona. Wybieraj żywność o niskim indeksie glikemicznym, taką jak pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, strączkowe i niektóre owoce. Zwiększ spożycie błonnika. Błonnik pokarmowy może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce, orzechy i nasiona bogate w błonnik. Spożywaj zdrowe tłuszcze. Zdrowe tłuszcze, takie jak oleje roślinne, awokado, orzechy i nasiona, mogą pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi. Unikaj tłuszczów trans i ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych. Spożywanie regularnych i dobrze zbilansowanych posiłków może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi. Staraj się spożywać posiłki w regularnych odstępach czasu i unikaj długich okresów głodzenia. Zwracaj uwagę na ilość spożywanych węglowodanów, szczególnie tych o szybkim działaniu, takich jak biały chleb, biały ryż, a także słodkie napoje i soki owocowe. Pamiętaj, że te zalecenia mają charakter ogólny, a indywidualne potrzeby żywieniowe mogą się różnić. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem specjalizującym się w cukrzycy ciążowej, aby otrzymać spersonalizowane porady żywieniowe i wsparcie w tej sytuacji.

Gratuluję ciąży i troski o swoje zdrowie oraz zdrowie dziecka. Wynik badania po dwóch godzinach wskazuje na zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Lekarz postawi ostateczną diagnozę. Oto kilka wskazówek i porad, dzięki którym możesz poprawić wyniki swoich badań:

1. Spożywaj regularne posiłki: jedz 3 główne posiłki i w miarę potrzeby sięgaj po odżywcze i dobrze zbilansowane przekąski. Unikaj pomijania posiłków, ponieważ to może prowadzić do wahań poziomu glukozy we krwi.

2. Ogranicz ilość wysoko przetworzonych produktów spożywczych w diecie, takich jak wyroby cukiernicze, słodycze, napoje słodzone, chipsy i dania fast-food.

3. Zwiększ spożycie błonnika: błonnik pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi. Staraj się spożywać więcej owoców, warzyw, orzechów, nasion i pełnoziarnistych produktów zbożowych. Ogranicz picie soków owocowych, które mogą zawierać dużo cukru.

4. Unikaj słodzonych napojów: ogranicz spożycie napojów słodzonych, w tym słodzonych soków, napojów energetycznych i napojów gazowanych. Zamiast tego wybieraj wodę, niesłodzone herbaty.

5. Zwiększ spożycie białka: białko pomaga utrzymać uczucie sytości i dzięki temu kontrolować poziom glukozy we krwi. Dodaj do swojej diety chude mięso, ryby, jaja, warzywa strączkowe, produkty mleczne i tofu.

6. Monitoruj rozmiary porcji: staraj się kontrolować wielkość posiłków i porcji, aby uniknąć nadmiernego spożycia i uczucia przejedzenia.

7. Regularna aktywność fizyczna wspiera prawidłowe funkcjonowanie gospodarki węglowodanowej. Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jakie ćwiczenia są bezpieczne w ciąży i jak często powinnaś je wykonywać.

Każda ciąża i organizm są inne, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem specjalizującym się w diecie kobiet ciężarnych, aby otrzymać spersonalizowane porady dotyczące diety i stylu życia.

Pamiętaj, że powyższe wskazówki są ogólne. Życzę zdrowej i bezpiecznej ciąży!