Miałem robione prześwietlenie kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, bo skarżyłem się na powracaj

3 odpowiedzi
Miałem robione prześwietlenie kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, bo skarżyłem się na powracający ból pleców po treningach na siłowni (podnoszenie ciężarów typu martwy ciąg, przysiad ze sztangą, itp.). Prześwietlenie wykazało, że mam niedomknięcie łuku S1. Czytałem, że to wada wrodzona i nic się z tym nie robi. Nie chciałbym jednak rezygnować z tego powodu z treningów. Czy może mi ktoś doradzić jakie mogę wykonywać ćwiczenia przy takim schorzeniu, żeby dalej budować masę mięśniową, ale nie obciążać jednocześnie kręgosłupa? Czy to w ogóle jest możliwe?
Moim pacjentom lubiącym treningi z żelastwem radzę by zanim ruszą ciężar zewnętrzny niech najpierw nauczą się kontrolowania ruchu przy pomocy ciężaru własnego ciała. Ma to kilka zalet:1. Ruch jest bardziej fizjologiczny a nie izolowany 2. taka aktywność w dużo większym stopniu przekładą się na jej codzienne wykorzystanie 3. przy metodycznym postępowaniu począwszy od najłatwiejszych ćwiczeń ryzyko kontuzji jest dużo mniejsze niż izolowane ćwiczenia z ciężarami
By nie stosować reklamy proponuję poszukać wg hasła kalistenika progresywna. Oczywiście nie zastąpi to bezpośredniej konsultacji fizjoterapeutycznej ale być może zapobiegnie dalszemu szkodzeniu sobie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Niespojenie łuku jest częstą wadą strukturalną, może rzutować na maksymalne zdolności wysiłkowe, ale jednocześnie nie mówi nic o biomechanice ciała podczas ruchu. Jeżeli zależy Panu na sporcie, proszę odwiedzić specjalistę który oceni Pana zakresy ruchomości, napięcie mięśniowe, wreszcie technikę ruchu - być może tam gdzieś lezy limit Pana zdolności adaptacyjnych. Dobry fizjoterapeuta pomoże też urozmaicić trening z ciężarami lub zasugeruje zmiany. Powodzenia!
Proponuje współpracę fizjoterapeuta<---->trener personalny. Sam w gabinecie mam zaufanego trenera personalnego, do którego odsyłam na naukę prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń ( sam się na tym znam, ale gdzie lepiej nauczyć jak nie na siłowni, której nie mam )Poniekąd zgodzę się z kolegą u góry, że ćwiczenie z obciążeniem własnego ciała, ale nigdy nie nabudujesz tak masy mięśniowej jak przy typowym treningu siłowym.
Wszystko zależy od tego jaka jest Twoja wymarzona sylwetka i do jakiej celujesz. Jeśli jest to ktoś typu zawodnik kulturysta to zapomnij o kalistenice.

Podkręślę jeszcze raz MAM ZAUFANEGO TRENERA, którego znam od lat i wiem, że nie zrobi krzywdy moim pacjentom.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.