Miesiąc temu spadłem że stropu 3.5m na lewa nogę. Przez 2tygodnie nie mogłem zginać kolanem,ból mnie

1 odpowiedzi
Miesiąc temu spadłem że stropu 3.5m na lewa nogę. Przez 2tygodnie nie mogłem zginać kolanem,ból mniejszy ale jest, co robić?
Wyniki badania MR:
Wykonano jednofazowe badanie MR lewego stawu kolanowego w obrazach T1, T2 i PD zależnych, w płaszczyznach
poprzecznych, strzałkowych i czołowych.
Ilość płynu w jamie stawowej umiarkowanie zwiększona.
Więzadła krzyżowe o zachowanej ciągłości, gładkich zarysach i typowym sygnale.
Kość piszczelowa bez cech istotnego podwichnięcia.
Częściowo zmnieniony sygnał pogranicza trzonu i rogu tylnego oraz rogu tylnego ląkotki przyśrodkowej, bez widocznych
szczelin pęknięcia sięgających powierzchni stawowych.
Poza tym obie łąkotki typowo położone, o gładkich zarysach i niezmienionym sygnale.
Niewielkie wgniecenie tylnej części LFC, z towarzyszącymi obrzękiem szpiku w tylnej i obwodowej części klykcia.
W tylnej części LTC niewielka szczelina złamania wzdłuż powierzchni stawowej kłykcia, z towarzyszącymi obrzekiem
szpiku w tylnej i obwodowej części kłykcia, sięgającym okolicy wyniosłości międzykłykciowej oraz częściowo tylnej części
MTC.
Chrząstki stawowe w przedziale bocznym i przyśrodkowym bez cech zaawansowanej chondromalacji ani pourazowego
uszkodzenia.
MCL o gladkich zarysach, niepogrubiałe, o niezmienionym sygnale. Obraz ścięgien mięśni tworzących gęsią stopkę oraz
mięśnia półbłoniastego i głowy przyśrodkowej mięśnia trójgłowego w zakresie objętym badaniem niezmieniony.
LCL o gładkich zarysach, niepogrubiałe, o niezmienionym sygnale. Obraz pasma biodrowo-piszczelowego oraz ścięgna
mięśnia podkolanowego, mięśnia dwugłowego uda i głowy bocznej mięśnia trójgłowego w zakresie objętym badaniem
niezmieniony.
Chrząstki stawowe w stawie rzepkowo-udowym bez cech zaawansowanej chondromalacji ani pourazowego uszkodzenia i
bez zmian w warstwie podchrzęstnej.
Obraz więzadła i troczków rzepki oraz ścięgna mięśnia czworogłowego uda niezmieniony.
Sygnał ciała tłuszczowego Hoffy prawidłowy.

Wnioski: Niewielkie wgniecenie tylnej części LFC, z towarzyszącymi obrzękiem szpiku w tylnej i obwodowej części
kłykcia. W tylnej części LTC niewielka szczelina złamania wzdłuż powierzchni stawowej kłykcia, z towarzyszącymi
obrzękiem szpiku w tylnej i obwodowej części klykcia. Zmiany pourazowe lub degeneracyjne łąkotki przyśrodkowej, widocznych szczelin pęknięcia sięgających powierzchni stawowych. Poza tym jak w opisie.
Witam, należy udać się do ortopedy który zbada i obejrzy skany. Przy takim urazie zalecane jest odciążenie kończyny przez okres 4-6tyg i ograniczenie zakresu ruchomości ale Pan najpewniej poruszał się cały czas z pełnym obciążaniem? W związku z czym bez dokładnego badani klinicznego i kontrolnych badań obrazowych nie da się zaproponować prawidłowego postępowania.