Mieszkam z dziewczyną, która ma dziecko z poprzedniego związku. Dziewczyna nie ma pracy, zostawiła p

7 odpowiedzi
Mieszkam z dziewczyną, która ma dziecko z poprzedniego związku. Dziewczyna nie ma pracy, zostawiła poprzedniego partnera dla mnie. Niestety dziecko to duży ciężar dla mnie - rozpieszczone, na które partnerka nawet nie jest w stanie lekko krzyknąć. Dziecko ma 5 lat i czasem się złości na mnie. Co robić?
Polecam skorzystanie z poradnictwa psychologicznego. Pięcioletnie dziecko jest rozwojowo mocno egocentryczne. Dorosły, świadomy mężczyzna nie powinien stawiać się w sytuacji konfliktowej z takim dzieckiem bo niczego pozytywnego nie osiągnie. Osobiście zapraszam do gabinetu w Krakowie lub online. Można wszystko na spokojnie omówić. Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, widzę, że sytuacja jest dość trudna. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten problem.
Pozdrawiam serdecznie
Witaj, rozumiem, że sytuacja, którą opisujesz, jest dla Ciebie trudna. Przyjęcie roli ojczyma może być trudnym wyzwaniem.

Moja pierwsza sugestia to skupienie się na budowaniu relacji z dzieckiem. Dzieci często reagują negatywnie na nowe osoby w swoim życiu, więc ważne jest, abyś poświęcił czas na budowanie zaufania i relacji z dzieckiem. Staraj się nawiązywać kontakt z dzieckiem, baw się z nim, interesuj się jego zainteresowaniami, a także wyrażaj swoje zainteresowanie jego życiem.

Kolejną sugestią jest rozmowa z partnerką na temat twoich obaw i problemów. Ważne jest, abyście jasno omówili swoje oczekiwania i zasady dotyczące wychowania dziecka. Upewnij się, że masz wspólne podejście do wychowywania dziecka, aby uniknąć nieporozumień.

Możesz także rozważyć znalezienie wsparcia wśród specjalistów ds. rodzinnych lub psychologa, aby uzyskać więcej informacji i narzędzi dotyczących wychowywania dziecka.

Ważne jest, abyś pamiętał, że wychowanie dziecka wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji. Z czasem, jeśli będziesz konsekwentny w swoim podejściu, będziesz miał większe szanse na zbudowanie pozytywnej relacji z dzieckiem i nauczenie go szacunku i posłuszeństwa.
Rozumiem, że złość dziecka może być trudna do zniesienia, szczególnie jeśli nie do końca zgadza się Pan z metodami wychowawczymi partnerki. Emocje dziecka w wieku przedszkolnym są intensywne, to prawda, ale też zwykle krótkotrwałe :)
Polecam zajęcia rozwijające kompetencje wychowawcze (np. "Szkoła dla rodziców i wychowawców" prowadzone w rejonowych poradniach psychologiczno-pedagogicznych lub warsztaty dla rodziców w nurcie Porozumienia bez przemocy czy Pozytywnej Dyscypliny).
Porozumienie się z dzieckiem na tym etapie rozwojowym wymaga wiele konsekwencji, dyscypliny i przede wszystkim cierpliwości. Aczkolwiek na starcie proponuję łagodne podejście do samego siebie :) Sytuacja wychowywania dziecka będzie rodziła niejedno wyzwanie, zatem zachęcam, abyś skoncentrował się na tym, jak możesz samego siebie wesprzeć w przeżywaniu trudnych emocji. Dobrym pomysłem będzie także porozmawianie o sytuacji z partnerką planu działania, którego będziecie się konsekwentnie trzymać. Odwagi! Pozdrawiam serdecznie, Ewa Wojtowicz, Psycholog, Trener mentalny
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dziecko to duża odpowiedzialność. Dobrze byłoby wspólnie z partnerką ustalić zakres pana kompetencji wychowawczych w stosunku do dziecka partnerki. Nie opisał pan zbyt szczegółowo całej sytuacji, nie wiemy jak wyglądają relacje z ojcem dziecka i relacje partnerki z ojcem dziecka, co może mieć kluczowe znaczenie dla sytuacji w jakiej pan się znalazł. Z całą pewnością na temat należy spojrzeć całościowo, systemowo, uwzględniając przy tym wszystkich członków rodziny, której ta sytuacja dotyczy.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
dla 5-letniego dziecka to duża zmiana, dla Pana również wyzwanie bo dziecko chce żeby uwaga była skierowana na niego. Mama może chcąc "zrekompensować" rozpad rodziny pozwala na wiele dziecku, żeby nie odczuwało że w jego życiu czegoś brakuje. Wspomina Pan że partnerka nie ma pracy, później wspomina Pan o problemach w relacji z dzieckiem, czy te dwa aspekty są dla Pana uciążliwie? Może warto szczerze porozmawiać z partnerką, chyba że już ta rozmowa była. Pozdrawiam

Eksperci

Elżbieta Swoboda

Elżbieta Swoboda

Psycholog

Pszczyna

Małgorzata Kińska

Małgorzata Kińska

Psychoterapeuta

Łódź

Agnieszka Jakubowska

Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Gliwice

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Małgorzata Drozd

Małgorzata Drozd

Psycholog

Lublin

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 19 pytań dotyczących usługi: kryzys emocjonalny
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.