Mieszkam z mamą w wieku 83 lat, u której nasiliły się objawy choroby dwubiegunowej. Objawia się to b

1 odpowiedzi
Mieszkam z mamą w wieku 83 lat, u której nasiliły się objawy choroby dwubiegunowej. Objawia się to bardzo głośną agresją słowną- ciągłe wulgaryzmy, dotyczące zazwyczaj czynności seksualnych, trwać to może nawet kilkadziesiąt godzin. Są to wciąż powtarzane te same zdania - tak jakby była to nagrana płyta. Do tego dochodzi jeszcze nadmierna aktywność, trwająca niejednokrotnie ponad 24 godziny przejawiająca się w postaci przygotowania różnych potraw, najczęściej nie nadających się do jedzenia, prowadząca do marnotrawstwa żywności. Zdarzają się też przypadki agresji fizycznej- rzucanie naczyniami- kubkami, talerzami. Na dzień dzisiejszy takie zachowanie jest trudne do wytrzymania - jedteśmy na krawędzi wytrzymałości psychicznej, jak też fizycznej- ponieważ często są to nieprzespane noce, a z siostrą jako opiekunowie,jesteśmy jeszcze aktywni zawodowo. Oczywiście mama nie dopuszcza do siebie, to że, jest chora chorobę dwubiegunową i odmawia wizyty w poradni psychiatryczną. Moje pytanie brzmi, czy jest możliwość wymuszenie podjęcia leczenia i jak można do tego doprowadzić?
Dzień dobry,
W przypadku odmowy leczenia psychiatrycznego i zaostrzenia objawów zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, polecam wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego, który jeśli uzna to za stosowne przetransportuje mamę do najbliższego szpitala psychiatrycznego. Tam zostaną ocenione wskazania do hospitalizacji - w przypadku, gdyby mama przejawiała jakiekolwiek zachowania zagrażające jej życiu lub życiu/zdrowiu innych osób, może być hospitalizowana bez zgody.
Jeśli mama nie przejawia takich zachowań i nie zgodzi się na hospitalizację ani leczenie ambulatoryjne, można złożyć wniosek do sądu opiekuńczego o przymusową hospitalizację psychiatryczną (wniosek może złożyć małżonek, krewni w linii prostej, rodzeństwo, jej przedstawiciel ustawowy lub osoba sprawująca faktyczną opiekę). Wniosek taki wymaga co prawda dołączenia orzeczenia psychiatry uzasadniającego konieczność leczenia w szpitalu psychiatrycznym, ale można opisać, że chora nie zgadza się na badanie psychiatryczne. Wówczas sąd na podstawie opisu i dołączonej dokumentacji oceni czy istnieją przesłanki do zarządzenia takiego badania.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.