Miewam dziwne lęki. Np. kiedy jadę autem przez miasto , to mam obawę ,że spowoduje kolizję. Nie raz

2 odpowiedzi
Miewam dziwne lęki. Np. kiedy jadę autem przez miasto , to mam obawę ,że spowoduje kolizję. Nie raz muszę jeszcze raz przejechać przez tą samą ulicę, bo mam dziwną obawę, że coś zrobiłem. Przed pójściem spać potrafię pięć minut sprawdzać telefon czy przypadkiem nie włączyłem jakieś uslugi płatnej. Na codzień pracuję w sklepie, ale poza nim nie potrafię kontaktować się z ludźmi i podejmować decyzji. Na umówienie się na wizytę do dermatologa potrzebowałem trzech dni.
Dzień dobry, opisywane zachowania i odczucia brzmią dosyć charakterystycznie, jednak warto skonsultować je ze specjalistą, który zbierze dokładny wywiad, znajdzie z Panem przyczynę i wskaże możliwe rozwiązania. Nie da się oczywiście napisać diagnozy ani wskazania po tak krótkim opisie. O wszystkim co uznaje Pan za niepokojące warto jednak porozmawiać. Tym bardziej jeżeli są dla Pana - cytując - "dziwne". Warto to zrobić pilnie, by opisywane przez Pana jako lęki, odczucia, nie pogłębiały się.
Pozdrawiam,
Agata Kłosowska

Twoje doświadczenia sugerują obecność pewnych lęków i obsesyjno-kompulsywnych tendencji. Jest to obszar, w którym pomoc specjalisty, takiego jak psycholog lub terapeuta zajmujący się zaburzeniami lękowymi, może być bardzo wartościowa. Kilka sugestii:

1. **Skonsultuj się z profesjonalistą:** Skorzystanie z pomocy psychologa lub terapeuty może pomóc w zrozumieniu przyczyn tych lęków oraz opracowaniu skutecznych strategii radzenia sobie z nimi.

2. **Techniki relaksacyjne:** Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie czy medytacja, mogą pomóc w łagodzeniu napięcia związanego z lękami.

3. **Eksponowanie się na własne życzenie:** Stopniowe i kontrolowane narażanie się na sytuacje, które wywołują lęki, może pomóc w budowaniu tolerancji i oswojeniu się z nimi.

4. **Rutyna i organizacja:** Tworzenie stałych rutyn i planów może pomóc w poczuciu bezpieczeństwa i przewidywalności, co może łagodzić pewne lęki.

5. **Wsparcie społeczne:** Dzielenie się swoimi uczuciami z zaufanymi osobami czy korzystanie z wsparcia społecznego może być ważne w procesie radzenia sobie z lękami.

Pamiętaj, że lęki i obsesyjno-kompulsywne tendencje są dość powszechne, ale istnieją skuteczne strategie, które mogą pomóc w ich zarządzaniu. Profesjonalna pomoc może dostarczyć Ci narzędzi do radzenia sobie z tymi trudnościami i poprawić jakość życia. Jeśli to możliwe, rozważ skonsultowanie się z psychoterapeutą lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego.