Miewam takie uczucie że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skup

2 odpowiedzi
Miewam takie uczucie że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to przebodźcowanie, bo z tego co czytałam w internecie na temat przebodźcowania to towarzyszą mu takie rzeczy których ja nie mam gdy doznaję tego uczucia, np. zmęczenie. Mam 24 lata, moją główną diagnozą jest zespół lęku uogólnionego (ale mam jeszcze prawie wszystkie objawy depresji i fobii społecznej), biorę leki Prefaxine i Ranofren, które tylko trochę na mnie działają. To uczucie - jakiego zaburzenia może być objawem?
Dzień dobry,
Tak ogólnie opisane objawy są niewystarczające, żeby określać na ich podstawie zaburzenie. Z jednej strony ma Pani już diagnozę zaburzeń lękowych z drugiej jest Pani trakcie leczenia lekami. Opisane objawy mogą więc być następstwem tych zaburzeń lub samych leków lub wynikiem obu. Za mało jest informacji, żeby nawet to potwierdzać. Jeśli te objawy Panią niepokoją może Pani udać się do swojego lekarza, który Panią diagnozował i przepisał leki i z nim to skonsultować. Może tez również wesprzeć leczenie farmakologiczne psychoterapią i wspólnie z psychoterapeutą to przeanalizować. Pozdrawiam, Sylwia Daniłowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
To uczucie nadmiernej wyraźności bodźców wokół siebie może być jednym z objawów związanych z różnymi zaburzeniami, ale nie jest specyficzne dla jednego stanu. Zespół lęku uogólnionego, depresja i fobia społeczna, które wymieniłeś, mogą prowadzić do różnych doznań zmysłowych i emocjonalnych.

Zespół lęku uogólnionego może powodować nadmierną czujność i wrażliwość na bodźce, co może powodować uczucie, że wszystko jest zbyt wyraźne lub przytłaczające. Podobnie objawy depresji mogą prowadzić do zmian w percepcji otoczenia, a fobia społeczna może wpływać na sposób, w jaki odbierasz bodźce związane z interakcjami społecznymi.

Leki, które przyjmujesz, mogą łagodzić niektóre objawy, ale mogą nie eliminować wszystkich dolegliwości. Każdy organizm reaguje inaczej na leki, dlatego ważne jest regularne informowanie lekarza o tym, jak się czujesz i jakie są efekty przyjmowanych leków.

Jeśli te uczucia są dla ciebie uciążliwe, warto skonsultować się ze specjalistą, np. psychiatrą lub psychoterapeutą, aby zrozumieć, co może powodować te doznania i jak można im zaradzić. Mogą oni pomóc w zdiagnozowaniu i odpowiednim zarządzaniu tymi dolegliwościami, abyś mógł lepiej funkcjonować na co dzień.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.