Miewam takie uczucie że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skup

2 odpowiedzi
Miewam takie uczucie że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to przebodźcowanie, bo z tego co czytałam w internecie na temat przebodźcowania to towarzyszą mu takie rzeczy których ja nie mam gdy doznaję tego uczucia, np. zmęczenie. Mam 24 lata, moją główną diagnozą jest zespół lęku uogólnionego (ale mam jeszcze prawie wszystkie objawy depresji i fobii społecznej), biorę leki Prefaxine i Ranofren, które tylko trochę na mnie działają. To uczucie - jakiego zaburzenia może być objawem?
Twoje doświadczenia związane z tym, że wszystko wydaje się być zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, i trudnościami z koncentracją, mogą być interpretowane na kilka sposobów. Ważne jest, aby pamiętać, że jako psycholog, nie mogę postawić diagnozy bez osobistego spotkania i pełnej oceny, ale mogę zaoferować pewne perspektywy.

1. Sensoryczna nadwrażliwość: Objawia się jako intensywniejsze doświadczanie bodźców sensorycznych. To, że opisujesz świat jako „zbyt wyraźny”, może wskazywać na zwiększoną wrażliwość sensoryczną. Ta nadwrażliwość nie zawsze musi być związana z przebodźcowaniem, ale może być wyrazem szczególnie intensywnego przetwarzania sensorycznego.
2. Zespół lęku uogólnionego i depresja: Twoje istniejące diagnozy mogą także wpływać na sposób, w jaki doświadczasz i interpretujesz bodźce. Lęk i depresja mogą zmieniać percepcję sensoryczną, sprawiając, że normalne doświadczenia stają się bardziej intensywne lub przytłaczające.
3. Efekty uboczne leków: Prefaxine (w niektórych krajach znany jako Effexor) i Ranofren (znany także jako Quetiapine) mogą mieć różne efekty uboczne, w tym wpływ na percepcję sensoryczną. Warto omówić te doświadczenia z lekarzem, który przepisał te leki, aby sprawdzić, czy mogą one mieć związek z Twoimi objawami.
4. Zmęczenie i stres: Nawet jeśli nie odczuwasz typowego zmęczenia związanego z przebodźcowaniem, stres i zmęczenie psychiczne mogą wpływać na sposób, w jaki Twoje ciało i umysł reagują na bodźce.

Ważne jest, aby kontynuować pracę z profesjonalistą w zakresie zdrowia psychicznego, który może pomóc Ci zrozumieć te doświadczenia w kontekście Twojej ogólnej kondycji psychicznej i leczenia. Możliwe, że konieczna będzie dalsza ocena lub dostosowanie leczenia. Ponadto, techniki radzenia sobie ze stresem i ćwiczenia relaksacyjne mogą pomóc w zarządzaniu intensywnością doświadczeń sensorycznych.

Dzień dobry, czy oprócz farmakologii, uczestniczy pani w terapii? Warto o tym pomyśleć, pozdrawiam, Anita Orzechowska