Migotanie przedsionków, zator, niedomykalność zastawek - co robić?

3 odpowiedzi
Dzien dobry. Rozpaczliwie poszkuję pomocy dla mamy. Mama jest w wieku 64 lat i choruje na serce. Posiada niedomykalność zastawki mitralnej i aortalnej, do tego migotanie przedsionkow oraz niedawno zostalł wykryty skrzep przytwierdzony do ścianki serca. Po wizytach u wielu wybitnych łódzkich specjalistów i pobycie w szpitalu stwierdzono, że mama nie może zostać zoperowana z powodu tegoż skrzepu na sercu. Została poddana leczeniu lekiem Pradaxa, który zaczął wywoływać silne krwawienie z układu pokarmowego. Mama cierpi tak już od ponad 3 lat, zacznyna się poddawać gdyż nie moze chodzić (dostaje ataków duszności), ból pleców nie pozwala jej funkcjonować (prawdopodobie jest on związany z problemami serca), po kilku krokach musi się zatrzymać gdyż nie może iść dalej. Z opinii lekarzy wygląda na to, że tylko farmokologicznie można utrzymać jej obecny stan aby się nie pogorszyl. Nie wierzę, ęe nie ma nikogo w naszym kraju kto mógłby się podjąć leczenia mamy i pomóc jej zacząć funkcjonować normalnie a nie tylko wegetować i być więźniem we własnym domu. Bardzo proszę o opinię i poradę. Z góry bardzo dziękuję.
Szanowny Panie,
Wydaję mie się, że stan Pana mamy jest spowodowany inna przyczyną niż migotanie przedsionków. Wielu ludzi żyje z utrwalonym migotaniem przedsionków i o ile częstość rytmu serca jest dobrze kontrowana przebieg nie jest tak dramatyczny jak Pan opisuje.
Nie wiem jak zaawansowane są wady serca u Pana mamy. Może to jest przyczyną tych dolegliwości. Diagnostykę należy zacząć od badania ECHO, jeśli dotychczas nie było wykonane.

Witam
Podane informacje są nieco ogólnikowe. Potrzebne są dokładne parametry opisanych dysfunkcji zastawek oraz wyniki badań dodatkowych. Sprzecznością, która rzuca się na pierwszy plan, to stosowanie pradaxy(dabigatranu) w istotnych wadach serca (brak takiej rejestracji). Jeśli życzy sobie Pan/Pani dokładniejszych informacji proszę o kontakt mail jm32@interia.pl, ew.mogę przyjąć Mamę do siebie na oddział w Opocznie i coś więcej doradzić.
No cóż podała Pani sporo danych jednak mało konkretnych, czy mam miała koronarografię, Holter, echo itd., jak jest leczona, chętnie zapoznał bym się z tymi danymi, wydaje mi się że w tym wieku można wiele zrobic