Mimo tego, że mam już diagnozę, ostatnio psychiatra z którym spotkałam się pierwszy raz zasugerował

2 odpowiedzi
Mimo tego, że mam już diagnozę, ostatnio psychiatra z którym spotkałam się pierwszy raz zasugerował mi, że może jest ona nietrafna i powinnam mieć wykonaną diagnozę pogłębioną u dobrego psychologa. Na czym polega diagnoza pogłębiona? Czy różni się to jakimiś bardziej wnikliwymi badaniami?
Dzień Dobry Pani.

Jestem psychologiem i psychoterapeutą i dość często spotykam się z sytuacją, kiedy psychiatra prosi mnie o diagnozę pogłębioną pacjentów z PZP bądź hospitalizowanych psychiatrycznie. Nie powinno to Pani niepokoić. Wręcz przeciwnie - wnioskować można, że Pani psychiatra stara się rzetelnie podejść do Pani problemów.


Pogłębiona diagnoza psychologiczna sprowadza się do standardowej diagnozy psychologicznej, a określa się ją mianem pogłębionej - bo służy poszerzeniu perspektywy psychiatry bądź szczegółowemu zweryfikowaniu jego przypuszczeń.


Na ogół badanie składa się z trzech części:

1. Wywiadu z pacjentem:
Psycholog zapyta Panią o aktualną sytuację życiową, objawy, stan zdrowia somatycznego, przeszłość. Będzie chciał zorientować się jak Pani radzi sobie z problemami, objawami i jaki Pani ma do nich stosunek. Będzie chciał poznać Pani osobowość.

2. Analizy dokumentacji medycznej :
Są pacjenci, którzy leczenie zaczynają od psychiatry bądź innego specjalisty. Mają wyniki badań krwi, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej głowy, EEG. Dokumentacja ta - jej analiza bywa zazwyczaj ważnym elementem uzupełniającym dla obrazu problemów i osobowości pacjenta.

3. Testów psychometrycznych:
W skrócie wyodrębnić można dwa rodzaje testów:
a. o charakterze sprawnościowym - polegają na wykonywaniu określonych zadań, czasami z limitem czasowym. Sprawdzają one: pamięć, uwagę oraz inne procesy intelektualne.
b. o charakterze opisowym - polegają na odpowiedzi: Tak/Nie/Nie Wiem. Sprawdzają one: osobowość, weryfikują objawy choroby psychicznej.

Czasami dodatkowo psycholog - diagnosta może widzieć potrzebę poszerzenia badania psychologicznego o wywiad z kimś bliskim. Jeśli do tego dochodzi to oczywiście za zgodą pacjenta.

Czasami pacjenci stresują się wizytą u psychologa.
To też normalne. Psycholog profesjonalnie zareaguje.

Powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie.

Agata Maria Aleksińska, psycholog, psychoterapeuta, Warszawa, Włocławek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
diagnoza pogłębiona polega na wywiadzie, wypełnieniu odpowiednich testów psychologicznych , którego wyniki zostaną dokładnie opisane co pozowali na sprecyzowanie diagnozy problemu, z którym Pani się zgłosiła.
Pozdrawiam serdecznie!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.