Moczenie się nocne

6 odpowiedzi
Witam,
Moja 19 letnia córka ma problem, od ponad 2 lat moczy się w nocy. Byłyśmy u neurologa i nefrologa, miała robione wszystkie badania, które nic nie wykazały, łącznie z tomografią komputerową głowy. Przez jakiś czas było już nawet dobrze do czasu gdy nie rozstała się ze swoim chłopakiem i problem powrócił teraz moczy się co noc. Próbowałam ją namówić na rozmowę z psychologiem ale nie chce się zgodzić twierdząc że nie ma żadnego problemu. Moje pytanie brzmi czy psychiatra mógłby przepisać jej środki farmaceutyczne na moczenie się i na poprawę nastroju?.Czy psychiatra zajmuje się wogule tego typu zaburzeniami? Ja oczywiście dalej nakłaniała bym ją na pójście do psychologa, nie ukrywam że jest to dla niej jak i dla mnie bardzo duży problem. Dziękuję za odpowiedż.
Oczywiście wizyta u psychiatry byłaby jak najbardziej wskazana. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, oczywiście jest możliwe leczenie farmakologiczne zarówno nadreaktywnego pęcherza, jak i psychogennego nietrzymania moczu. Myślę, że dałoby szybszy efekt niż psychoterapia. Psychiatra może przepisać w/w leki ale ponieważ Pani córka jest dorosła- inicjatywa musi wyjść od niej, to ona musi chcieć pójść na wizytę u psychiatry, a potem systematycznie przyjmować zalecone leki. Podobnie i z psychologiem- córka musi wyrazić zgodę na podjęcie terapii. Wskazana byłaby jeszcze konsultacja urologiczna. Pozdrawiam.
Dzień dobry

Bez osobistego zbadania pacjentki nie można postawić diagnozy i dać zaleceń. Proszę pójść na poradę do psychiatry.
Z poważaniem
M.Skarbek
Sugeruje Pani, ze córka prócz moczenia nocnego ma obniżony nastrój. W takim przypadku jak najbardziej jest wskazana konsultacja psychiatryczna.
Jedną z przyczyn moczenia nocnego u dorosłych jest czynnik psychogenny. Niezależnie jednak o przyczyny zachorowania Pani córki warto zwrócić się o pomoc psychiatry oraz psychologa. Jeśli stan psychiczny będzie ulegał pogorszeniu trzeba wdrożyć farmakoterapię. Problem o tyle jest złożony, że córka musi wyrazić zgodę na leczenie a bez niej lekarz nie może go wdrożyć.
Szanowna Pani,
Moczenie nocne u osoby dorosłej może mieć różne przyczyny, wskazana jest diagnostyka przez szereg specjalistów m.in. internistę, endokrynologa, ginekologa, urologa, neurologa, psychiatrę oraz psychologa.
Przy podłożu psychogennym moczenia nocnego możliwe jest leczenie przez psychiatrę - farmakoterapia może łagodzić lub likwidować objawy. Wskazania do takiego leczenia są określane po szczegółowym badaniu psychiatrycznym do którego zachęcam.
Również w przypadku przyczyn innych niż psychiatryczne konsultacja psychiatry może pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi skutkami tej długotrwałej i uciążliwej choroby - w razie konieczności możliwe jest leczenie farmakologiczne, podjęcie psychoterapii. Takie działania mogą modyfikować przebieg schorzenia lub wspierać motywację do podjęcia dalszej diagnostyki.

Z poważaniem
Wojciech Tylewicz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.