Mój 17 miesięczny kot brytyjski zaczął sikać w różnych miejscach. Na podłodze, stole, łóżku, szafce.

1 odpowiedzi
Mój 17 miesięczny kot brytyjski zaczął sikać w różnych miejscach. Na podłodze, stole, łóżku, szafce. Gdy zaadoptowaliśmy go, posiadaliśmy w domu 10 letniego pieska. Niestety 6 miesięcy temu odszedł i od 5 miesięcy mamy owczarka niemieckiego. Kot nie zbyt dogaduje się z pieskiem. Czy da się W jakiś sposób wyleczyć jego zachowanie ? Czy może sikanie w miejscach poza kuwetą jest spowodowane jakąś chorobą ? Dodam że kotek ma wydęty brzuszek ( na zimę nabiera masy ). Proszę o odpowiedź i dziękuję.
U młodych kotów często w następstwie stresu dochodzi do rozwoju śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego, które objawia się min. oddawaniem moczu w nietypowych miejscach, wokalizacją podczas mikcji, utrudnionym oddawaniem moczu, itd. Tylko 1-3% populacji kotów przed 10 rokiem życia choruje na bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego. Kot jest zwierzęciem terytorialnym, który w domu powinien mieć wydzieloną strefę odpoczynku, zabawy, jedzenia oraz sanitarną (kuweta nie może stać w tym samym miejscu co miska z jedzeniem, jak również nie może stać w miejscu, w którym ciągle coś się dzieje). Proszę przeanalizować usytuowanie kuwety. Jakiego żwirku Pani używa? Czy ostatnio nie został on zmieniony? (koty często nie akceptują danego rodzaju żwirku) Czy kot ma zapewnioną możliwość ukrycia się (czy są w domu miejsca w których może skryć się przed psem)? Koty brytyjskie są kotami "naziemnymi" więc powinny mieć możliwość ukrycia się, np. za kanapą. Radzę przeanalizować kwestie otoczenia w jakim przebywa kot, niemniej jednak sugeruję udać się na wizytę do lekarza weterynarii. Warto zrobić USG pęcherza moczowego, jak również zbadać mocz w celu wykluczenia/lub potwierdzenia infekcji bakteryjnej. W przypadku śródmiąższowego zap.p.mocz. najważniejsze jest wyeliminowanie czynnika stresogennego. Warto podawać kotu preparaty zawierające glukozaminę, np. Urinovet, jak również delikatne środki uspakajające i wyciszające zwierzę, np. Kalmvet.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Monika Toborek

Monika Toborek

Weterynarz

Warszawa

Igor Kochanowski

Igor Kochanowski

Weterynarz

Opole

Dawid Dymacz

Dawid Dymacz

Weterynarz

Kraków

Adrian Janiszewski

Adrian Janiszewski

Weterynarz

Kraków

Aliaksandr Herashchankau

Aliaksandr Herashchankau

Weterynarz

Warszawa

Joanna Słocińska

Joanna Słocińska

Weterynarz

Gdańsk

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 228 pytań dotyczących usługi: choroby zwierząt
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.