Mój 7-tygodniowy synek ma przepuklinę pępkową, dosyć dużą. Na razie udaje się ją wcisnąć i zaklejać

1 odpowiedzi
Mój 7-tygodniowy synek ma przepuklinę pępkową, dosyć dużą. Na razie udaje się ją wcisnąć i zaklejać plastrem - takie mamy zalecenie (używamy zwykłego plastra, gdyż specjalistyczne są w aptekach niedostępne). Pediatra skierowała nas do chirurga dziecięcego na konsultację. Czy można poczekać z ewentualnym zabiegiem, z nadzieją, że przepuklina sama się wchłonie? Jeśli tak, to jak długo można czekać? Czy lepiej wykonać zabieg od razu? Czy taki zabieg może być z jakichś względów zagrożeniem dla tak małego dziecka? Czy jest wykonywany pod narkozą? Co możemy jeszcze robić - oprócz zaklejania plastrem - aby wspomóc samoistne wchłonięcie przepukliny? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Dzień dobry!

Przepuklina pępkowa u niemowlęcia ma 95% szans na samoistne zamknięcie się przed do 5. roku życia. Zabiegu nie należy przeprowadzać przed tym okresem. Zaklejanie plastrem jest przestarzałą techniką, która oczywiście działa, ale nie ma to nic wspólnego z plastrem. Przepuklina zamyka się nie dzięki a pomimo stosowania plastra. Plaster może najwyżej wywołać podrażnienie skóry i często to robi.

Wiarygodne materiały na ten temat możecie Państwo znaleźć na stronach Medycyny Praktycznej w części dla pacjentów (moduł Pediatria) lub w literaturze anglojęzycznej na stronach Medscape i Emedicine.

Ewentualny zabieg (5% dzieci) wykonuje się pod narkozą (najczęściej znieczulenie maską) w trybie chirurgii jednego dnia. W 5. roku życia narkoza jest dużo bezpieczniejsza niż u niemowlaka. Tym bardziej nie należy spieszyć się z zabiegiem.

Jedyny wyjątek od reguły samoistnego zamykania stanowią przepukliny kresy białej (nadpępkowe), które są poza pierścieniem pępkowym. Tutaj odsetek samoistnych zamknięć się wrót przepukliny jest niewielki i można (acz nie trzeba) rozważyć wcześniejszy zabieg.

Mam nadzieję, że te informację pomogą i uspokoją Państwa obawy.

Pozdrawiam

Oskar Zgraj