Mój chłopak cierpi na zaburzenie osobowości typu borderline, leczy się u psychiatry (SSRI, pregabali
3
odpowiedzi
Mój chłopak cierpi na zaburzenie osobowości typu borderline, leczy się u psychiatry (SSRI, pregabalina, lamotrygina). Ostatnio wycofał się, stwierdził, że bliskość emocjonalna zaczęła powodować u niego dyskomfort. Mówi, że nie wie, czy chce być w relacji, że na pewno mnie skrzywdzi, bo wciąż powtarza te same schematy. Ogólnie ma bardzo depresyjny nastrój. Czy to normalne zachowanie u "bordera", gdy jest w dołku i jest szansa, że to minie? Jak mu pomóc, wesprzeć, żeby nie pogorszyć jego stanu?
Może Pani zasugerować psychoterapię, dyskomfort związany z bliskością emocjonalną jest zagadnieniem nadającym się do analizy ze specjalistą.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, to bardzo charakterystyczne zachowanie dla zaburzenia borderline. Trzeba nauczyć się funkcjonować w związku z taką osobą, nabrać dużo świadomości jak taka osoba funkcjonuje. Ważne jest również to jak Pani odnajdzie się w tej relacji.
Pozdrawiam
Jolanta Suchłabowicz
Pozdrawiam
Jolanta Suchłabowicz
Dzień dobry, jest to jedno z typowych zachowań dla zaburzenia borderline. Osoba w jednych momentach może odczuwać dużą potrzebę bliskości i miłości, a następnie bliskość zaczyna być kojarzona ze strachem i powodować czasami nawet poczucie przerażenia, co objawia się potrzebą dystansu. Wydaje się, że dobrym sposobem pomocy może być rozmowa i pokierowanie w stronę psychoterapii.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.