Moj chlopak popelnil samobojstwo. Miał depresje. Był u psychiatry, dostał leki i je brał ale pił alk

3 odpowiedzi
Moj chlopak popelnil samobojstwo. Miał depresje. Był u psychiatry, dostał leki i je brał ale pił alkohol.
Czemu to zrobił? Nie mógł mi powiedzieć, że ma takie myśli? Raz tylko powiedzial, że lepiej jakby go nie było, ale nie odebrałam tego, że coś sobie zrobi.
To nie jest Pani wina.
W najmniejszym choćby stopniu.
Jakkolwiek by się Pani zachowała, to była decyzja Pani chłopaka.
Teraz ważne jest, by Pani przeżyła stratę i miała obok siebie kogoś, kto będzie dla Pani wsparciem w tym trudnym czasie.
Jeśli będzie Pani czuła, że sobie nie radzi, proszę nie czekać z udaniem się po pomoc. W tak traumatycznych przeżyciach człowiek potrzebuje wsparcia.

Przede wszystkim to o czym warto pamiętać to, że nie odpowiadamy za decyzje innych dorosłych osób. Jednocześnie po odejściu bliskiej osoby, bardzo często zdarza się tak, że obwiniamy się o jej śmierć i towarzyszy nam poczucie, że mogliśmy zrobić coś więcej. Jest to jeden z kilku etapów żałoby.

Niestety nie otrzyma Pani odpowiedzi na pytanie dlaczego Pani chłopak podjął taką decyzję. Jednak to, co może Pani obecnie zrobić i na co ma Pani wpływ, to pozwolić sobie na przeżywanie wszystkich emocji, które się pojawiają. Warto również rozważyć wizytę u specjalisty, który przybliży Pani, jak wygląda proces żałoby i będzie w tym procesie Pani towarzyszył.
Emocje i żałoba przeżywana przez Panią po stracie osoby bardzo bliskiej są trudne. To co się wydarzyło nie było Pani winą. Nikt inny nie odpowiada za postępowanie osoby dorosłej, oprócz niej samej. Proszę o tym pamiętać. W tym czasie niezmiernie ważne jest zadbanie o siebie. Przeżywa Pani wiele różnych emocji, często o dużym nasileniu. Jeśli poczuje Pani, że nie radzi sobie z nimi, zalecam wizytę u specjalisty - psychologa, który pomoże Pani przejść przez etap żałoby.