Mój chłopak regularnie, raz w tygodniu spożywa podczas intensywnego treningu siłowego napój energety

2 odpowiedzi
Mój chłopak regularnie, raz w tygodniu spożywa podczas intensywnego treningu siłowego napój energetyczny. W ciągu 2 godzin ćwiczeń wypija jedną pełną puszkę. Upiera się, że nie ma to żadnego negatywnego wpływu na jego zdrowie, a pomaga mu zwiększyć wydolność i zachować dobre samopoczucie. Uważam, że nie powinien sięgać po napoje energetyczne, brakuje mi jednak naukowych argumentów, które za tym przemawiają. Czy mógłby je czymś zastąpić? Dodam tylko, że mój chłopak ma dopiero 18 lat. Bardzo zależy mi na odpowiedzi, chętnie sama też zgłębię temat w oparciu o odpowiednie źródła.
Witaj, napoje energetyczne składają się praktycznie z cukru prostego, kofeiny czyli mówiąc najprościej pod względem odżywczym sam syf. Taki napój owszem daje kopa ale na krótko, powoduje dużą dawkę energii duży wyrzut insuliny do krwi i jeszcze szybszą hipoglikemię (szybki spadek cukru) co spowoduje szybkie osłabienie i spadek wydolność treningu. To tak jakby nam brakło benzyny w aucie i przez chwile ktoś nam pomógł popchać auto tylko czy w taki sposób dojedziemy do celu? Co w takim razie można pić aby zwiększyć wydolność treningu? zdecydowanie polecam napoje izotoniczne, które dostarczą utracone elektrolity podczas treningu, ja pije 150 ml co 15 min podczas intensywnego treningu max pół litra na cały trening. dobrą alternatywą jest zjeść ok 2 godz przed treningiem posiłek z węglowodanów złożonych (ciemny makaron) a jeśli się nie uda wypić koktajl białkowy z bananem albo orzechami godzinę przed. Zaraz po treningu zjeść banana a do godziny max posiłek białkowy.
W razie pytań zachęcam do kontaktu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi po spożyciu napojów energetyzujących w jednym z badań były palpitacje serca lub tachykardia, niepokój, problemy żołądkowe i ból w klatce piersiowej; działania niepożądane zgłosiło 188 z 217 badanych młodocianych użytkowników. Kofeina zawarta w napojach energertyzujących pobudza do wydalania moczu, przez co nie powinny być one użytkowane podczas ćwiczeń w gorącym środowisku ze względu na ryzyko odwodnienia. Zważywszy na wysoką zawartość cukru przy jednoczesnym niskim pH napojów energetyzujących mogą powodować niszczenie szkliwa, co zaobserwowano w badaniach wśród szwedzkiej i amerykańskiej młodzieży.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.