Mój kolega dzisiaj się pociął. Na przerwie w szkole ostrzem z temperówki. Poczytałam trochę artykułó

3 odpowiedzi
Mój kolega dzisiaj się pociął. Na przerwie w szkole ostrzem z temperówki. Poczytałam trochę artykułów i myślę, że ma objawy depresji. Zawsze był cichy i nie wykazywał żadnych problemów. Z tego co mi wiadomo nie miał problemów w rodzinie. Z wiadomych informacji może to być spowodowane zbyt głośną sytuacją w klasie i brakiem możliwości nauki na lekcjach. Jak mogę mu pomóc i w jaki sposób z nim rozmawiać, aby okazać wsparcie i jednocześnie nie pogorszyć sprawy?
Na pewno warto zainteresować się, co przeżywa kolega, co mogło go popchnąć do samookaleczenia. Ważne jednak, by nie naciskać, jeśli nie będzie chciał odpowiadać. W takich sytuacjach ważna jest obecność, wsparcie, wysłanie sygnału, że jest ktoś, kto widzi, że dzieje się źle. Nie znam dokładnie sytuacji, ale często w takich momentach warto znaleźć kogoś życzliwego wśród dorosłych, powiadomić rodziców kolegi, wychowawcę lub pedagoga szkolnego.

Dzień Dobry, zachęcam do wizyty u specjalisty, aby szerzej omówić ten problem. Pozdrawiam serdecznie
Rozumiem, że sytuacja, w której znalazł się Twój kolega, może budzić w Tobie niepokój i pytania, jak najlepiej mu pomóc.To, co zrobił, może wynikać z wielu,wielu różnych powodów. Może to być jego sposób na radzenie sobie z czymś, z czym nie potrafi inaczej sobie poradzić. W takich momentach najważniejsze jest, aby nie oceniać, a przede wszystkim być obecną i gotową go wysłuchać. Samo pokazanie, że jesteś blisko, może dać mu poczucie bezpieczeństwa. To bardzo cenne, że chcesz mu pomóc. Być może dodatkowym krokiem mogłoby być zaproponowanie mu zewnętrznego wsparcia (u osób dorosłych lub psychologa)? Pozdrawiam pięknie, Karolina Etmańska