Mój kolega tak ma, że ma silną neurotyczność/nerwicę i ciężko mu opuścić dom rodzinny, a jest dorosł

3 odpowiedzi
Mój kolega tak ma, że ma silną neurotyczność/nerwicę i ciężko mu opuścić dom rodzinny, a jest dorosły. Żeby nie brać żony jako drugiej matki, to zaproponowałem mu, aby teściową wybrał podobną do matki względem osobowości oraz córkę taką pod jego osobowość. Mógłby bez sztuczności mówić teściowej mamo, a jej córkę miałby za żonę. Zyskałby mocną stabilizację oraz egalitarną relację z żoną. Czy ktoś z psychologów umie tak dobrać/wyszukać osoby, żeby to zadziałało ?
Dziękuję za Pana pytanie i za troskę, jaką okazuje Pan swojemu koledze. To bardzo ważne, że chce Pan pomóc i wspierać go w trudnej sytuacji. Pana sugestie świadczą o dużym zaangażowaniu i chęci znalezienia dla niego najlepszego rozwiązania.

Niemniej jednak, warto pamiętać, że każdy człowiek musi sam podejmować decyzje dotyczące swojego życia, zwłaszcza w tak istotnych kwestiach jak wybór partnerki. Choć Pana intencje są szlachetne, to kluczowe jest, aby Pana kolega samodzielnie podejmował decyzje i brał za nie odpowiedzialność.

Proponuję, aby Pana kolega skorzystał z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Terapia indywidualna może być dla niego bardzo pomocna w zrozumieniu własnych lęków, rozwoju osobistym i nauce radzenia sobie z neurotycznością. Dzięki temu będzie mógł budować zdrowe, niezależne relacje partnerskie oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Również warto zachęcić kolegę do pracy nad swoją pewnością siebie i autonomią. W ten sposób zyska on nie tylko stabilizację emocjonalną, ale również zdolność do tworzenia egalitarnych relacji bez potrzeby rekonstruowania rodzinnych wzorców.

Pana wsparcie jest nieocenione, ale najważniejsze jest, aby Pana kolega samodzielnie rozwijał się i podejmował decyzje, które będą najlepsze dla jego dobra. W ten sposób będzie miał szansę na pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie.

Jeszcze raz dziękuję za Pana troskę i zaangażowanie. Życzę Panu i Pana koledze wszystkiego dobrego.

Pozdrawiam serdecznie.

Rozumiem, że chce Pan pomóc koledze w znalezieniu stabilności i wsparcia w związku, biorąc pod uwagę jego trudności z opuszczeniem domu rodzinnego. Pana troska o jego dobro jest naprawdę godna podziwu. Niemniej jednak, pomoc kolegi w znalezieniu odpowiedniego partnera opiera się na wielu bardziej subtelnych aspektach, niż tylko podobieństwo teściowej do matki.

Najważniejsze jest, aby kolega zrozumiał swoje potrzeby i lęki. Być może wizyta u psychologa lub terapeuty mogłaby mu pomóc w przepracowaniu tych trudności. Terapeuta może wspierać go w zrozumieniu, skąd biorą się jego lęki i jak sobie z nimi radzić.

Warto też zwrócić uwagę na rozwijanie umiejętności komunikacji i budowania relacji. Nawet jeśli znajdzie partnerkę z odpowiednim wsparciem rodzinnym, kluczowe będzie, aby potrafił otwarcie rozmawiać o swoich potrzebach i uczuciach oraz wzajemnie się wspierać.

Pomocne może być także uczestniczenie w warsztatach lub terapiach grupowych, gdzie będzie mógł pracować nad swoimi umiejętnościami społecznymi i budowaniem relacji w bardziej kontrolowanym środowisku.

Jeśli kolega jest otwarty na to, warto zachęcić go do poszukiwania pomocy specjalistycznej. Proces ten może być długotrwały, ale jest to inwestycja w jego przyszłość i zdolność do budowania zdrowych, satysfakcjonujących relacji. W razie potrzeby, mogę zaproponować pierwsze darmowe spotkanie online, aby omówić jego sytuację i ustalić dalsze kroki.
Myślę, podobnie jak koleżanki i określę to jak widzę te sytuację może bardziej bezpośrednio.
To naprawdę jest kluczowe pytanie: Czy to co Pan widzi "z boku" jako "jego problem" jest dla niego samego również problematyczne?
Czy On jako osoba o której tu piszemy w ogóle chce w tej sprawie jakiejś zmiany lub rady? Może tak, ale Pan o tym nie wspomina.
Dopiero gdy poznałbym, jego obecne nastawienie wobec tych relacji o których Pan tu pisze zacząłbym myśleć o szukaniu ewentualnych rozwiązań!
Rozumiem Pana chęć pomocy.
Chodzi jednak o ustalenie takich ewentualnych posunięć co na pewno będzie na pewno dobre dla niego.
Kluczowe jest więc to ja on obecnie widzi i co czuje w kontekście do tych kwestii o której Pan tu pisze. Podobnie jak koleżanki w razie potrzeby służę zdalnymi konsultacjami.