Mój ojciec lat 70 po udarze niedokrwiennym nie może przełykać nawet śliny , żywiony jest przez Peg .
2
odpowiedzi
Mój ojciec lat 70 po udarze niedokrwiennym nie może przełykać nawet śliny , żywiony jest przez Peg . Trwa to już 2 miesiące , logopeda nie poradziła sobie , ćwiczenia nic nie dały . Nie wiem gdzie mam szukać pomocy do kogo się udć ,jakie zrobić badania a moze z czasem samo przejdzie ?
Jest to dysfagia neurogenna jako konsekwencja udaru. Zasadne jest równolegle do podawania pokarmu przez PEG nie rezygnować ze stymulacji sfery orofacjalnej w celu stymulacji nerwów czaszkowych (n. XII, n. IX, n. X i n. VII). Po odpowiedniej i systematycznej stymulacji oraz po konsultacji ze specjalistą, który oceni poziom dysfagii jest możliwość uzyskania postępu w tym obszarze.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proszę szukać neurologopedy, który zajmie się terapią dysfagii. Logopedia jest szeroką dziedziną i w zakresie terapii po udarze specjalizują sie neurologopedzi.
Eksperci
Podobne pytania
- Synek 11 miesiecy dotad zjadal wszystkie posilki w calosci. Jedynie w nocy od urodzenia nie chce zjesc mleka. Obecnie mleko wypija kilka lykow a pozniej bawi sie smoczkiem w buzi i przestaje polykac. Blendowany pokarm, kaszke zjada tak samo jak mleko, zaprzestaje polykania. Pokarm staly z grudkami przy…
- Dzień dobry. Posiadam problem z przełykaniem, mianowicie najprawdopodobniej fagofobię. Czyli lęk przed przełykaniem, udławieniem się, śmiercią, przed jedzeniem. Szukam w internecie jaki specjalista byłby w stanie przeprowadzić mnie przez to jakąś terapią poznawczą czy czymkolwiek co by pomogło. Psychiatrzy…
- Dzień dobry, mój ojciec ma problemy z przełykaniem - lat 60. Problemy z przełykaniem stałych i płynnych pokarmów, wody, ciągle się krztusi, dużo schudł... Zmaga się z tym problemem od około 20 lat. Lekarze rozkładają ręce, nie wiedząc co mu jest :( Próby gastroskopii nieudane, rurka nie chce przejść…
- Witam. Mama 67 lat, 5 tygodni po udarze. Fizycznie sprawna, mały apetyt. Od tygodnia ogromny problem z przełykaniem. W zasadzie niczego prócz kiślu nie przełknie. Do kogo się udać. Poznań
- Witam. Potrzebuję pomocy dla mojego ojca 80 lat. Problem z połykaniem na odcinku przełyku. Wszystko przykleja się do przełyku i dusi się nawet od małej ilości wody. Odruchy wymiotne , odkasłuje z flegmą. Tabletki wylatują spowrotem. Wiele chorych narządów wątroba , nerki, powiększona tarczyca z guzkami…
- Kobieta, lat.32. Jestem po resekcji naczyniaka jamnistego pnia mózgu (wrzesień 2021).Po operacji zespół opuszkowy . Mam problemy z przełykaniem. Na dzień dzisiejszy potrafię tylko połykać płyny oraz rzadką zupę, budyń-na początku nie potrafiłam nawet przełknąć śliny. Mam problem z połykaniem pokarmów…
- Syn 8 lat, boi się przełykać większość potraw po epizodzie zakrztuszenia, lekkiego. Bylismy dwa dni oddziale obserwacyjnym, badali pediatrzy, laryngolog, rtg klatki. Wszystko w porzadku,stwierdzono że podrażenienie i strach (dwa tyg wczesniej porzadnie zadławil się karmelkiem, i to mogło być punktem…
- Mam problem z gardłem i przełykaniem pokarmów . Nie umiem jeść zupy. Piję natomiast bez problemu. Płukanie gardła i tabletki nie pomogły. Mam udąć się do lekarza? Trwa to już ponad miesiąć.
- Dzień dobry. Posiadam problem z przełykaniem, mianowicie najprawdopodobniej fagofobię. Czyli lęk przed przełykaniem, udławieniem się, śmiercią, przed jedzeniem. Szukam w internecie jaki specjalista byłby w stanie przeprowadzić mnie przez to jakąś terapią poznawczą czy czymkolwiek co by pomogło. Psychiatrzy…
- co może byc przyczyną chropowatej i swędzącej skóry między piersiami...dbam o higienę i noszę dobre staniki...piersi w rozmiarze B
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 33 pytań dotyczących usługi: zaburzenia połykania
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.