Mój ojciec ma ogromny problem z niską samooceną, łatwo się denerwuje, jest wybuchowy, oskarża mamę o

6 odpowiedzi
Mój ojciec ma ogromny problem z niską samooceną, łatwo się denerwuje, jest wybuchowy, oskarża mamę o wszystko. Wiem, że muszę mu pomóc, gdyż sytuacja się ciągle pogarsza. Boje się, że zrobi krzywdę sobie albo mamie. Podobno takie zachowanie obecnie może być też spowodowane odwykiem po przebytym alkoholiźmie (nie pije już prawie 10lat). Gdzie znaleźć specjalistę od takich przypadków? Czy powinna to być terapia indywidualna czy powinna uczestniczyc w niej cala rodzina?
Witam,

Szkoda że nie napisano czy ojciec jest otwarty na udział w terapii, czy też nie. Jeżeli jest zainteresowany to proszę polecić poradnię zdrowia psychicznego. W tej placówce otrzyma pomoc zarówno ojciec jak i mama. Jeżeli w państwa okolicy nie ma PZP to proszę poszukać innej placówki. Coraz częściej można również znaleźć specjalistów przyjmujących w prywatnych gabinetach.
Jeżeli natomiast ojciec nie jest zainteresowany udziałem w terapii to uważam że należy założyć mu niebieską kartę. Z opisu problemu wynika że ojciec stosuje przemoc psychiczną i jest obawa o to że może zrobić krzywdę sobie bądź mamie. Niebieską kartę można założyć w kilku miejscach. Można to zrobić przykładowo u dzielnicowego, udając się do gminnego zespółu interdyscyplinarnego, do lekarza.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Pytanie o terapię rodzinną jest bardzo zasadne. Rozstrzygnąć to może jedynie osobiste spotkanie ze specjalistą, który oceni sytuację po wysłuchaniu, w czym leży problem oraz jakie mechanizmy prawdopodobnie go podtrzymują. Rzecz w tym, że decyzję o terapii ojciec powinien podjąć samodzielnie - Państwo jak najbardziej mogą go zachęcać, motywować lub starać się uświadomić mu, jakie to istotne, jednakże każdy człowiek mogący o sobie decydować ma prawo nie skorzystać z pomocy. W takim przypadku członkowie rodziny mogą szukać pomocy dla siebie - jak sobie radzić z trudnymi emocjami, jak reagować na trudne zachowania oraz, przede wszystkim, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i ojca. Myślę, że warto podjąć ten temat na wstępnym spotkaniu z psychoterapeutą - odbytym w swoim własnym imieniu. Pozdrawiam serdecznie.
Pisze Pani/Pan o konieczności pomocy tacie, ale w pierwszym rzędzie zatroszczyć się trzeba o mamę i jej bezpieczeństwo. Sytuacja w Państwa domu choć opisana stosunkowo lakonicznie nosi znamiona przemocy psychicznej. Warto więc namówić mamę na podjęcie współpracy z terapeutą. Ponad to do rozstrzygnięcia jest decyzja o założeniu ojcu "niebieskiej karty". Dokument ten zobowiązuje kilka instytucji do udzielenia mamie i całej rodzinie pomocy. !!! Niebieska karta nie ma charakteru dokumentu karnego!!! Jeśli chodzi o ojca to warto namówić go na kontakt z terapeutą, by poszukał tam pomocy w radzeniu sobie z napięciem i agresją, a być może z nawrotami choroby alkoholowej. Rafał Dobolewski
Witam serecznie szanuje troske o ojca jaka Pani okazuje. Podjęcie psychoterapii indywidualnej dla osoby uzależnionej jest często bardzo dobrym rozwiązaniem pozwalającym na uświadomieniu sobie trudności z jakimi się zmaga osoba uzalezniona ( w rozumieniu także osoba po zakońzonym leczeniu odwykowym). Pozwala to na wypracowanie korzystnych zmian. Jednakże kluczowa jest motywacja pani ojca do podjęcia psychoterapii, jedynie własna decyzja daje szansę na powodzeniu procesu terapeutycznego. zachęcam zatem do rozważenia deczyzji o podjęciu psychoterapii przez Pani ojca. Pozdrawiam
Dzień dobry. Warto rozważyć też terapię Pani mamy. Jeśli natomiast chodzi o terapię dla taty, to myślę, że z początku powinna być to terapia indywidualna, a później jeśli będzie, to konieczne i specjalista uzna, że taka terapia jest potrzebna, to wskaże na terapię rodzinną. Odnośnie specjalisty, to może Pani znaleźć go poprzez wyszukanie psychoterapeuty w Pani regionie w tym serwisie. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Dzień dobry. Osoby uzależnione korzystają z nałogowego systemu regulowania swoich stanów emocjonalnych. Jeżeli nie ma alkoholu który redukuje napięcie w sposób niezawodny, to najczęściej jest nią złość, którą można w sposób gwałtowny rozładować. Jest to mechanizm nad którym pracuje się z terapeutą uzależnień. Jeszcze jedna uwaga. Przebyć alkoholizmu się nie da. Można być alkoholikiem. Zalecam kontakt z terapeutą uzależnień.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.