Mój partner ma brzydkie zmiany skórne na głowie. Przypominaja nieco pryszcze, jednak to nie to samo.

3 odpowiedzi
Mój partner ma brzydkie zmiany skórne na głowie. Przypominaja nieco pryszcze, jednak to nie to samo. Ma tez wiele czerwonych placów z przesuszona skórą. Mamy wrażenie, że zmiany te nasilają się w sytuacjach stresowych. Był u dermatologa i jedyną propozycją było zastosowanie leku izotek, jednak ze względu na skutki uboczne nie jesteśmy tym zainteresowani. Jakie badania można wykonać? Jakie maści przetestować? Jesteśmy z Poznania
Witam,
Prawdopodobnie jest to zapalenie mieszków włosowych skóry głowy, może ono być wyłysiające lub bliznowaciejące, może to także być łojotokowe zapalenie skóry. Proponuję wrócić do tego dermatologa z informacją, że pacjent nie zgadza się na kurację Izotekiem. Są inne możliwości, trzeba je przedyskutować.
Pozdrawiam mser4decznie
Bożena Racławska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani można LECZYĆ takie zmiany bardzo długo i nieskutecznie lub je WYLECZYĆ na trwałe. Propozycja sposobu leczenia przez lekarza jest zawsze oparta o badanie i rozpoznanie. Proszę raczej ufać lekarzowi który widział te zmiany i zbadał pacjenta, niż poradzie udzielonej przez internet. Izotek jest ciężkim lekiem, leczenie jest trudne i długotrwałe. Ma też Pani rację, nie jest pozbawione skutków ubocznych. Jeśli jednak pacjent prowadzony jest przez doświadczonego lekarza, regularnie kontrolowany oraz ma wykonywane badania dodatkowe, efektu uboczne kończą się najczęściej na przesuszeniu błon śluzowych, okresowych krwawieniach z nosa i pękaniu ust. Z każdym z tych objawów można sobie poradzić. Jeśli zaś obawia się Pani skutków ubocznych proszę przeczytać ulotkę jakie skutki uboczne powoduje popularny nagminnie brany przez wszystkich lek przeciwbólowy bez czytania ulotki:
krwawienia z przewodu pokarmowego, nieżyt żołądka, wrzód trawienny z krwawieniem lub przebiciem, zapalenie wątroby, żółtaczka, niebakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzenia snu, zaburzenia świadomości, niestabilność emocjonalna, depresja, zaburzenia widzenia lub słuchu, pokrzywka, rumień wielopostaciowy - choroba skóry i błon śluzowych, wyłysienie, skórne zmiany pęcherzowe, zespół Stevensa-Johnsona - zmiany rumieniowo-pęcherzowo-nadżerkowe lokalizujące się głównie na błonach śluzowych, zmiany w obrazie krwi, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, niewydolność serca, kołatanie serca, reakcje nadwrażliwości, upośledzenie czynności nerek, suchość w jamie ustnej, owrzodzenia dziąseł, nieżyt nosa.
Mnie osobiście skutki uboczne tych leków przerażają, ale są sprzedawane bez recepty w aptekach, na stacjach benzynowych i w kioskach z gazetami. Dodatkowo żaden lekarz nie kontroluje ich brania a dawki dopuszczalne są wielokrotnie przekraczane przez pacjentów.... Proszę więc mi wierzyć, lepiej brać nawet cięższe leki pod kontrolą lekarza nić te bez recepty na własną rękę. Jeśli lekarz zaproponował takie leczenie, uznał, że pacjent kwalifikuje się do niego i jest ono najskuteczniejszą metodą leczenia a możliwe skutki uboczne są minimalne w porównaniu do spodziewanych efektów leczenia. Mieliście też Państwo dużo szczęścia, że trafiliście na takiego lekarza, bo nie każdy podejmuje się leczenia retinoidami.
Szanowna Pani,

Opisywane zmiany to najprawdopodobniej zapalenie mieszków włosowych skóry owłosionej głowy, jeśli obecne jest złuszczanie - prawdopodobnie w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry. W kręgu diagnostyki różnicowej pozostają trądzik głowy owłosionej i zakażenia bakteryjne. Bez oceny lekarskiej trudno będzie zdiagnozować te zmiany na własną rękę. Zdecydowanie zaufałbym lekarzowi specjaliście w kwestii rozpoznania i leczenia.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.