Mój problem polega na tym,że mam jednego kolegę ,który Niby super jest,wspaniały,ale jak przychodzi

3 odpowiedzi
Mój problem polega na tym,że mam jednego kolegę ,który
Niby super jest,wspaniały,ale jak przychodzi coś do pomocy , mógłby pomóc, doradzić,to wtedy tylko wymadrza się.A nie pomaga mi,nie doradza ,a zaś tylko krytykuje mnie,moich rodziców.Wyżywa się na mnie.Niby martwi się o mnie ,a nic nie pomaga .Jak z tym sobie radzić,jak rozmawiać z nim,co mam zrobić w takim przypadku,jak uniknąć
Witaj, z tego co piszesz, rozumiem, że oczekujesz dobrych rad od kolegi i jego pomocy, ale kończy się to na tym, że czujesz się krytykowany/a. Nie wiem, jaki jest wasz wiek, ale możliwe jest, że dla Twojego kolegi to co mówi jest właśnie radzeniem. Jeśli to co mówi, nie pomaga Ci, a jedynie odbierasz to jako wyżywanie się, może warto byłoby o swoich uczuciach powiedzieć wprost. Piszesz, że wasza relacja jest dość bliska, być może szczera rozmowa o tym, że to co mówi nie pomaga, pomoże w tym, aby mówił inaczej.
Pamiętaj, że czyjeś sposoby radzenia sobie i tzw dobre rady, nie muszą być dobre konkretnie dla Ciebie. Każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju i pomagają mu inne rzeczy. Jeśli jego sposoby i rady nie pomagają, po prostu nie bierz ich do siebie, wypracuj swoje własne.
Pozdrawiam,
Sandra Sztajerwald-Reglinska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, relacje przyjacielskie mogą być czasami skomplikowane, zwłaszcza, kiedy przyjaciele mają odmienne oczekiwania co do siebie. Może być tak, że Ty i Twój kolega inaczej interpretujecie relację i bycie w tej relacji. Piszesz, że kolega jest "niby super, wspaniały". Pytanie, co to dla Ciebie oznacza, jakie jego zachowania świadczą o tym, że jest wspaniały. Z drugiej strony piszesz, że Cię nie wspiera, krytykuje Ciebie i Twoich rodziców. Tutaj ważne byłoby otwarte powiedzenie o swoich uczuciach i emocjach, o tym, jak ta krytyka na Ciebie wpływa i czego oczekiwałbyś od przyjaciela np. wsparcia, dobrego słowa. Rozmowa nie zawsze może przynieść rezultat, bo nie mamy wpływu a drugą osobę, ale ważne jest samo wyrażenie siebie, swoich potrzeb. Brak ich uszanowania też może być istotnym komunikatem dla Ciebie dotyczącym tego, tak Twój kolega traktuje tą relację.
Życzę powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek
Psycholog
Zastanów się, czego oczekujesz od tej znajomości. Czy chcesz, aby ten kolega był bardziej wspierający? Czy jesteś gotowy porozmawiać z nim o swoich potrzebach i granicach? Znajdź odpowiedni moment, aby spokojnie i szczerze porozmawiać z kolegą. Wyraź swoje uczucia i potrzeby w sposób, który nie oskarża, ale informuje. Możesz powiedzieć coś w stylu: "Czuję się źle, kiedy zamiast otrzymać pomoc lub wsparcie, słyszę krytykę. Chciałbym, abyśmy mogli bardziej wspierać się nawzajem."
Jeśli czujesz, że sytuacja jest dla Ciebie zbyt trudna do rozwiązania samodzielnie, rozważ skonsultowanie się z psychologiem lub doradcą. Specjalista może pomóc Ci w opracowaniu strategii radzenia sobie z trudnymi relacjami i wzmocnienia swojej pewności siebie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.