Mój przyjaciel bardzo szybko sie denerwuje ,przeradza sie to w agresje ,miał ciężkie dzieciństwo. Zd

3 odpowiedzi
Mój przyjaciel bardzo szybko sie denerwuje ,przeradza sie to w agresje ,miał ciężkie dzieciństwo. Zdenerwuje sie o coś po chwili uspokaja i zapomina o co był przed chwilą zły , przerabiał to już za dzieciaka . Nie wiem jak mu pomóc
Uderza w ściane ,przeklina itp o każdą pierdołe która go zdenerwuje
Witam serdecznie,

problem przyjaciela może być bardziej złożony. Może Pan/Pani z nim o tym porozmawiać, aby dowiedzieć się co wywołuje u niego agresję. Czasem potrzebna jest terapia, aby lepiej zrozumieć własne emocje i nauczyć się radzić z gniewem. Zachęcam do wizyty u psychologa.

Pozdrawiam

Karmen Jauch

Droga Autorko/Drogi Autorze. Widać, że bardzo martwisz się o przyjaciela. Zauważasz jego trud w związku z brakiem odpowiednich umiejętności panowania nad gniewem. Taki przyjaciel jak Ty to skarb! :) Przede wszystkim warto zachęcić go do konsultacji psychologicznej. Proponuję to jako pierwsze rozwiązanie ze względu na znaczenie tego sposobu działania. Profesjonalna pomoc, w tym wypadku, jest konieczna. Tak jak opisujesz agresja u Twojego przyjaciela zaczyna być bardzo intensywna co ostrożnie pozwala mi przypuszczać, że sytuacja powoli się pogarsza. W takim wypadku liczy się szybkie podjęcie decyzji. Pomoc psychologa będzie doświadczeniem umożliwiającym nauczenie się konkretnych metod radzenia sobie z gniewem. Poza tym dowie się, między innymi, z czego wynikają jego trudności, jakie reakcje powodują, że złość przeradza się w agresję, zrozumie swoje emocje itp. To co Ty możesz zrobić to zaproponować mu wspierającą rozmowę po takiej sytuacji. Co to znaczy "wspierająca"? Przede wszystkim skupiająca się na tym co dana osoba poczuła. Do tego dająca szansę Twojemu przyjacielowi na to, aby uzyskał od Ciebie zrozumienie, a nie poczucie winy czy obawę przed odrzuceniem. Takie emocje zazwyczaj sprawiają, że gniew przybiera na sile wchodząc na jeszcze wyższy poziom. Staraj się zadbać o jego stan, daj mu przestrzeń do wyrażenia się, ale gdy poczujesz zagrożenie powiedz mu to otwarcie, używając na przykład słów "Twoje zachowanie wzbudza mój niepokój". W tym zdaniu bardzo ważne jest podkreślenie, że nie on a jego zachowanie wzbudza Twoje obawy. Życzę Ci wszystkiego co dobre i powodzenia z pomocą! :)
Tylko konsultacja u psychologa bądź psychiatry