Mój syn 11 lat zachowuje sie coraz gorzej zawsze był marudny i wiecznie niezadowolony Ale ostatnio j

5 odpowiedzi
Mój syn 11 lat zachowuje sie coraz gorzej zawsze był marudny i wiecznie niezadowolony Ale ostatnio jak wpadnie w szał potrafi przedrzeć się trzy godz jest agresywny używa wulgaryzmów bije brata czasami mówi że się zabije gdzie mam szukać pomocy chodziłam do psychologa ale to nie pomogło proszę o jakieś wskazowki
Dobry wieczór,
Zachowanie Pani syna ma z pewnością głębsze podłoże i trzeba je poznać żeby wiedzieć, jakie kroki należy podjąć. To, co dzieje się z dzieckiem, zwykle ma związek z tym, co dzieje się w domu i/ lub w szkole. Musiałabym więc znać szerszy kontekst aby móc coś więcej powiedzieć. W takiej sytuacji ważna jest nie tylko psychoterapia syna ale również konsultacje rodziców ze specjalistą.
Pozdrawiam

Justyna Wojciechowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie, nie wiem czy jakakolwiek diagnoza była stawiana synowi, jaki rodzaj pracy z psychologiem był stosowany. Na pewno warto skonsultować się z innym psychologiem być może będzie potrzeba pracy systemowej tj. całej rodziny. Proszę rozważyć innego psychologa i na pewno jeśli zostanie podjęta praca terapeutyczna uzbroić się w cierpliwość. Na pewno proszę nie zwlekać gdyż syn wkracza w okres dojrzewania i jest jeszcze wiele możliwości pracy teraz w późniejszym momencie tych możliwości będzie coraz mniej.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Prosze zgłosic sie z dzieckiem do dzieciecego psychiatry. Mam za mało informacji by wnioskować o genezie i pomocy dla dziecka. Zachecam do szybkiego kontaktu z lekarzem.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, gdyż ważny jest tutaj nie tylko kontekst rodzinny, ale również metody wychowawcze, które Pani stosuje. Warto spróbować u kogoś innego porozmawiać o problemach, jeśli konkretny psycholog nie pomógł.
Przyczyn agresji jest bardzo wiele, najczęściej źródła problemu szuka się w środowisku rodzinnym i relacjach pomiędzy członkami rodziny.
Opisane przez panią zachowania budzą powszechny sprzeciw, jednak kluczem do rozwiązania jest odnalezienie przyczyn takich zachowań i próba zrozumienia co owo zachowanie może oznaczać. Każde zachowanie jest komunikatem. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie jakie korzyści odnosi dziecko z takiego postępowania?
Dzieci poprzez zachowania agresywne domagają się uwagi dorosłych, rozładowują nagromadzone napięcie lub frustrację.
W opisanym przez Panią problemie należałoby wziąć pod uwagę zarówno temperament dziecka ale i otoczenie w jakim przebywa.
Być może chłopiec czerpie skądś niewłaściwe wzorce w wyniku czego może mieć kłopoty w zrozumieniu co jest dobre a co złe. Być może na drodze rozwoju spotykał się z niewłaściwym stosowanie kar nieadekwatnych do zachowania, pewne potrzeby nie zostały zaspokojone, oglądał treści o charakterze przemocowym, ma kłopoty w szkole lub był świadkiem takich zachowań…
Przejawianie myśli rezygnacyjnych u dzieci w tym gróźb o charakterze suicydalnym nie wolno ignorować - mogą być wołaniem o uwagę rodziców, co bezpośrednio może mieć związek z niskim poczuciem własnej wartości i osamotnieniem.
Aby zapobiec zachowaniom agresywnym w szczególności agresji fizycznej koniecznym jest wytyczenie jasnych, konkretnych granic i konsekwentne, sprawiedliwe postępowanie wobec dziecka - pamiętając przy tym, że agresja rodzi agresję. Jeżeli dziecko stosuje agresję fizyczną nigdy nie należy odpowiadać tym samym. Wyrażenie dezaprobaty dla takich zachowań powinno być pozbawione krzyku i złośliwych uwag. Warto poświęcić dziecku więcej czasu na spokojną rozmowę o uczuciach, odpowiednio nazywać emocje. Warto pytać, więcej wsłuchać się w to co mówi dziecko aniżeli wydawać polecenia.
Bardzo ważnym jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i akceptacji.
Jeżeli natomiast problem trwa kilka lat i konsultacje psychologiczne nie przyniosły skutku być może konieczna byłaby wizyta u psychiatry i konsultacje neurologiczne.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.