Mój syn ma 33 lata, pali marihuanę i wcale się z tym nie kryje. Robi to weekendy, często po pracy.

5 odpowiedzi
Mój syn ma 33 lata, pali marihuanę i wcale się z tym nie kryje.
Robi to weekendy, często po pracy.
Nie wiem jak mu pomóc.
Mieszkam w małym miasteczku.
Trwa to z10 lat.
Proszę o pomoc.
Warto porozmawiać z synem na temat swoich obaw i zaniepokojenia nad zdrowiem psychicznym i wpływem marihuany na jego życie w sposób empatyczny i nie osądzający. Warto również rozważyć poszukiwanie profesjonalnej pomocy u psychoterapeuty uzależnień i/lub psychiatrycznej w celu diagnozy w kierunku uzależnienia od marihuany, kanabinoli. Dobrym rozwiązaniem będzie również znalezienie, zaangażowanie się w grupy wsparcia dla uzależnionych od marihuany, kanabinoli i psychoedukacja indywidualna i/lub rodziny w temacie uzależnień.

Dzień dobry,
Warto zwrócić synowi uwagę na to, że widzi Pani jego problem. Może Pani zaproponować mu, aby zastanowił się czy w jego życiu nie jest zbyt wiele marihuany, czy nie stała się ona dla niego najważniejsza. Dodatkowo może zaproponować mu Pani, żeby sprawdził czy jest uzależniony - sprawdzenie na jednej lub dwoch konsultacjach brzmi dużo bardziej bezpiecznie niż długoterminowa terapia. Na rozmowie z terapeuta będzie mógł dostrzec czy jest to dla niego trudność czy chce z tego rezygnować.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 190 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, jeśli syn używa jej regularnie od 10 lat, może to wskazywać na rozwijający się problem uzależnienia, zwłaszcza jeśli wpływa to na jego życie zawodowe, zdrowie lub relacje z innymi. Proszę spróbować spokojnie porozmawiać z synem, wyrażając swoje obawy bez oceniania. Ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego sięga po marihuanę – czy jest to sposób na relaks, radzenie sobie ze stresem, czy ucieczka od problemów. Z doświadczenia wiem, że głównym problemem raczej może być brak motywacji do zmiany, niż fakt mieszkania w małym miasteczku. W dobie internetu, specjaliści są dostępni online. Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, w tej sytuacji lepiej robić z siebie przyjaciela, niż wroga. Jeśli zacznie mu Pani zabraniać palenia i narzucać swoje poglądy, syn najprawdopodobniej się od Pani oddali. Jeśli będziecie mieć silną relację, opartą na otwartości, będzie przestrzeń do tego, by rozmawiać i wspierać syna. W jaki sposób palenie marihuany wpływa na jego życie codzienne, zawodowe, społeczne? Czy już próbował kiedyś odstawić? Jeśli tak - dlaczego wrócił, co się stało? Co daje mu palenie? Czy wyobraża sobie nie palić?
Jeśli syn będzie otwarty na zmianę, warto polecić mu konsultację z psychologiem, by wesprzeć go w tym. Jednocześnie, zachęcam, aby Pani również o siebie zadbała i o swoje emocje. Gdyby ta sytuacja Panią przerastała, warto również skorzystać z konsultacji psychologicznej.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Rozumiem, że sytuacja z Twoim synem jest dla Ciebie bardzo trudna i budzi wiele obaw. Chciałabym podzielić się kilkoma sugestiami, które mogą pomóc w tej sytuacji.

Zrozumienie i Akceptacja
Przede wszystkim ważne jest, abyś miała świadomość, że uzależnienia mogą być bardzo skomplikowane i mają wiele różnych przyczyn. Twoje obawy są w pełni uzasadnione, ale warto podejść do sytuacji z empatią i zrozumieniem. Twojemu synowi może być ciężko zmienić swoje nawyki bez wsparcia i odpowiedniej pomocy.

Rozmowa i Komunikacja
Spróbuj otwarcie porozmawiać z synem o swoich obawach, unikając osądzania czy krytyki. Wyraź swoje zaniepokojenie i chęć wsparcia, a także posłuchaj jego perspektywy. Może to być trudne, ale ważne jest, aby czuł, że jesteś po jego stronie.

Szukanie Pomocy Profesjonalnej
Mimo że mieszkasz w małym miasteczku, warto poszukać lokalnych specjalistów od uzależnień lub terapii, którzy mogą pomóc Twojemu synowi. Możesz także skontaktować się z organizacjami oferującymi pomoc online lub telefonicznie, co może być bardziej dostępne.

Wsparcie dla Siebie
Nie zapominaj o sobie w tym procesie. Szukanie wsparcia dla siebie, na przykład poprzez grupy wsparcia dla rodzin osób uzależnionych, może być bardzo pomocne. Znalezienie osób, które przechodzą przez podobne doświadczenia, może dać Ci poczucie wspólnoty i wsparcia.

Edukacja
Zrozumienie uzależnienia i jego skutków może pomóc w lepszym radzeniu sobie z sytuacją. Wiele materiałów edukacyjnych jest dostępnych online, które mogą dostarczyć cennych informacji na temat uzależnień i możliwych dróg do zdrowienia.

Wyznaczenie Granic
Jest ważne, aby wyznaczyć zdrowe granice, które ochronią Twoje własne zdrowie psychiczne i fizyczne. Określenie, co jest dla Ciebie akceptowalne, a co nie, może pomóc w zarządzaniu relacją z synem.

Mam nadzieję, że te wskazówki będą pomocne.