Mój syn ma 43 lata po powrocie z zagranicy/14 lat/ po roku stal się agresywny, pije alkohol, pali pa

2 odpowiedzi
Mój syn ma 43 lata po powrocie z zagranicy/14 lat/ po roku stal się agresywny, pije alkohol, pali papierosy, b. mało śpi, nie potrafi się skupić, ciągle wraca do przeszłości dziwnie się ubiera, kiedy zimno chodzi w sandałach i krótkich spodniach, a w upał zakłada zimowe buty i ciepła kurtkę. ma pretensję do wszystkich a szczegolnie do rodziców ostatnio stwierdził że powinien ich pozabijać i zakopać w lesie. w nocy wzywa policję twierdząc że obawia się o ich zdrowie, jest wulgarny, nie chce pracować ani sie leczyć, żadne rozmowy nic nie daja.
Symptomy, które Pani opisuje, są bardzo niepokojące. Nie pokuszę się o zdalną diagnozę, jednak to, co dzieje się z Pani synem, wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo rozwijania się głębszego problemu psychicznego. Na pewno niezbędna jest tu konsultacja z psychiatrą, na które oczywiście syn może się nie zgodzić. Jednak w sytuacji, gdy grozi rodzicom śmiercią, potrzebne mogą być kroki bardziej zdecydowane kroki. Pomyślałabym w pierwszej kolejności o porozmawianiu z synem i próbie uświadomienia, że konsultacja z lekarzem jest formą troski o niego.

Sytuacja jest bardzo poważna. Jeśli Pani rozmowy z synem nic nie dają, można zamówić do domu wizytę psychiatry, aby porozmawiał z synem, gdy ten będzie w domu. Oczywiście syn może nie wyrażać wtedy zgody na rozmowę, ale lekarz zwykle w takich sytuacjach zachęca do rozmowy i tak czy owak podejmuje próbę kontaktu, aby wyrobić sobie wstępną opinię. Warto poprosić lekarza o opinię na piśmie. Jeżeli syn nie będzie zgadzał się na leczenie, a jednocześnie zagraża Pani bezpieczeństwu, to w sytuacji, gdy czułaby się Pani zagrożona, może Pani jednocześnie wezwać pogotowie i policję, a po ich przyjeździe okazać opinię lekarza psychiatry - wówczas syn zostanie skierowany na oddział psychiatryczny w trybie nagłym, a sam szpital wystąpi do sądu o zgodę na leczenie psychiatryczne (bo konieczna będzie zgoda sądu, jeśli syn sam nie wyrazi zgody na leczenie). To procedura ostateczna, ale z tego, co Pani pisze, obawiam się, że może Pani przydać się wiedza na ten temat. Życzę dużo siły!