Mój syn nastolatek je coraz gorzej, swoje menu ograniczył już tylko do suchej bułki, którą przeżuwa

10 odpowiedzi
Mój syn nastolatek je coraz gorzej, swoje menu ograniczył już tylko do suchej bułki, którą przeżuwa godzinę i ewentualnie płatków z mlekiem. Nic mu nie smakuje. Drażni go zapach wędlin, serów, pasztetów. Nie je żadnych sałatek warzywnych, ryb. Nie lubi urozmaicenia w jedzeniu, próbowania różnych smaków, potraw.
Konieczna wizyta u dietetyka wraz z synem. Dietetyk kliniczny pokarze po kolei kroki, które będą do wykonania. Jeśli będzie potrzeba przekieruje również do innego specjalisty.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Z pewnością należałoby ustalić podłoże takiego zachowania syna oraz obecny stan jego zdrowia - zarówno somatycznego jak i psychicznego. Objawy rzeczywiście są niepokojące, ale na podstawie krótkiej relacji bez bezpośredniego kontaktu nie ma możliwości, aby ustalić przyczynę. Trzeba też pamiętać, że syn wciąż się rozwija i ewentualne niedożywienie jako skutek ograniczania ilości spożywanych pokarmów tym bardziej będzie niósł za sobą negatywne skutki. Uważam, że warto zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który zwykle zajmuje się synem i opisania sytuacji. Może on wykonać bilans, określić stan odżywienia syna i jego BMI, zlecić badania krwi i moczu lub skierować do innego specjalisty. Gdyby się okazało, że są to problemy związane z zaburzeniami odżywiania potrzebna będzie interdyscyplinarna pomoc obejmująca opiekę lekarza psychiatry, psychoterapeuty a w przypadku niedożywienia także dietetyka. Możliwe też, że jest to problem związany ze zdrowiem i funkcjonowaniem układu pokarmowego, dlatego właśnie należy zacząć od wizyty u lekarza. Pozdrawiam i życzę powodzenia, w razie pytań zapraszam do kontaktu.
Warto jak najszybciej umówić syna na wizytę do psychiatry dziecięcego. Pewnie potrzebne będą zmiany relacji w całej rodzinie. Gdy choruje dziecko, to sygnał, że coś w rodzinie trzeba zacząć robić inaczej, może więcej słuchać siebie wzajemnie, może więcej wolności dla nastolatka...
Zgadzam się ze specjalistami z poprzednich komentarzy, że trzeba znaleźć przyczynę takiego zachowania. Może to sygnał, by zwrócono na syna większą uwagę. Jeśli chodzi o dietę ,to tu trzeba z nim porozmawiać, można powiedzieć, że jeśli będzie jadł samą bułkę z mlekiem, to nie dostarczy sobie wielu składników odżywczych, które wpłyną na jego wzrost, samopoczucie, czy też wygląd. Trzeba zapytać, czy chce jedzeniem monotonnych posiłków narazić swoje zdrowie na duże niedobory przez co może doprowadzić do otyłości, cukrzycy typu drugiego i wiele innych schorzeń na tle wadliwego jedzenia. Można też zapytać jakie widzi rozwiązanie tej sytuacji. Może zachęcić go do samodzielnego ułożenia jadłospisu pod kontrolą dietetyka. Ja z moimi pacjentami, którzy mają podobny problem siadam do programu, gdzie wspólnie układamy cały jadłospis. Następnie gdy wszystko jest zaakceptowane proszę by pomógł rodzicom przygotować parę potraw. Może wspólne gotowanie ulubionych potraw będzie lekarstwem na chwilową chandrę? Może zdrowe posiłki rozbudzą w chłopcu wyobraźnie i sam stworzy ciekawe danie, które prześle pani dietetyk. Wszystko zależy od podejścia, a jeśli chłopiec jest już nastolatkiem to dajmy mu szanse samemu decydować co je, najlepiej pod okiem specjalisty.
Dzień dobry, zachęcam do skonsultowania problemu z psychodietetykiem lub psychologiem. Potrzeba tutaj wykonania szczegółowego wywiadu żywieniowego oraz prześledzenia historii rozszerzania diety u syna, kiedy był niemowlakiem. Kompetentna osoba pokaże w jaki sposób urozmaicić dietę syna bez robienia niczego na siłę. To jest tutaj kluczowa kwestia. Pozdrawiam :)
Dzień dobry,

Rozumiem, że sytuacja z jedzeniem syna budzi Państwa niepokój. Nastolatkowie często bywają "wybredni", ale opisane przez Państwa zachowania mogą wskazywać na problem związany z zaburzeniami odżywiania. Bardzo ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem oraz specjalistą ds. żywienia, aby wykluczyć ewentualne przyczyny medyczne i określić optymalny plan postępowania.

W przypadku młodzieży z zaburzeniami odżywiania, istotna jest stonowana, ale konsekwentna i wspierająca reakcja rodziców. Możliwe, że syn potrzebuje specjalistycznej pomocy psychologicznej. Bardzo ważne jest, aby zachęcać go do jedzenia regularnych, zróżnicowanych posiłków i unikać presji i karania za niejedzenie lub niejedzenie określonych pokarmów.

Jeśli chodzi o jedzenie, które Państwa syn toleruje, można spróbować wprowadzać stopniowo do jego diety inne produkty, ale w sposób stonowany i nieprzymuszający. Warto też zadbać o to, aby dostarczane pokarmy były pełnowartościowe i odżywcze.

Jeśli potrzebują Państwo więcej informacji lub wsparcia w tej sprawie, polecam skonsultować się z dietetykiem specjalizującym się w pracy z młodzieżą lub psychodietetykiem.

Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Dzień dobry. Myślę, że warto umówić się z synem do specjalisty (lekarza, psychodietetyka, dietetyka, psychologa) w celu znalezienia przyczyny tego zachowania. Należy przeprowadzić szczegółowy wywiad. Warto także wykonać badania krwi.
Pozdrawiam
Dzień dobry, warto udać się z synem do dietetyka, a przed spotkaniem wykonanie badań krwi i przygotowanie dzienniczka żywieniowego. Niewykluczona będzie również pomoc innego specjalisty np. psychologa czy lekarza.
Dzień dobry, zalecana jest konsultacja u psychodietetyka, który przeprowadzi szczegółowy wywiad żywieniowy, zdrowotny, dokona pomiaru i analizy składu ciała oraz zaproponuje dalsze postępowanie dietetyczne i psychodietetyczne.
pozdrawiam serdecznie
psychodietetyk, specjalista zaburzeń odżywiania, dietetyk kliniczny
mgr Kamila Seifert-Jędrzejczak
Dzień dobry,
Ja długo trwa ta sytuacja? Czy były już takie epizody? Czy syn ma trudności w innych obszarach życia?
To tylko jedne z wielu pytań jakie zada specjalista na konsultacji. Proszę nie zwlekać i umówić syna do psychodietetyka, który specjalizuje się w pracy z nastolatkami.

Eksperci

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Ewa Bąk

Ewa Bąk

Psycholog

Piaseczno

Waldemar Wojnicz

Waldemar Wojnicz

Internista, Lekarz rodzinny

Toruń

Marta Bartczak

Marta Bartczak

Psycholog

Poddębice

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 41 pytań dotyczących usługi: zaburzenia odżywiania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.