Moja córka ma 13 lat, mierzy 160 cm i waży 65 kg. Po mino usilnych starań nie może schudnąć. Od 3 la

3 odpowiedzi
Moja córka ma 13 lat, mierzy 160 cm i waży 65 kg. Po mino usilnych starań nie może schudnąć. Od 3 lat trenuje piłkę ręczną / treningi 2 razy w tygodniu po 1,5 godziny/, od stycznia, również 2 razy w tygodniu fitness. Często też chodzi na basen. Na śniadanie je pełnoziarniste płatki z mlekiem 1,5 tłuszczu, na drugie śniadanie kanapki z ciemnego pieczywa z sałatą i chudą wędliną oraz owoce i warzywa, na obiad gotowane lub grillowane mięso lu ryby oraz warzywa surowe lub na parze, na kolację ogórek lu pomidor.Słodycze tylko raz w tygodniu w bardzo małych ilościach. Nie pije napojów gazowanych nie je chipsów ani innych przekąsek, a mimo tego nie może schudnąć. Bardzo bym chciała się dowiedzieć jak mogę jej pomóc.
Dzień dobry,

podstawą w takiej sytuacji jest szczegółowy wywiad żywieniowo-zdrowotny, ponieważ przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Począwszy od niezbilansowanej diety po zaburzenia pracy tarczycy. Z Pani opisu wynika, że dieta córki jest raczej uboga kalorycznie i tutaj również może tkwić problem. Dziewczyna w wieku dojrzewania, aktywna fizycznie z pewnością potrzebuje wysoko odżywczej diety. Ogórek lub pomidor zdecydowanie nie powinien stanowić całego posiłku, a być do niego dodatkiem. Ponadto w okresie dojrzewania nie należy stosować diety redukcyjnej. Jadłospis musi pokrywać dzienne zapotrzebowanie danej osoby. Warto byłoby też wykonać podstawowe badania laboratoryjne w tej sytuacji. Zapraszam na konsultację.

Pozdrawiam
Veronika Ulanecka
Clinic Food

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie,
Z tego co Pani opisuje można wnioskować, że córka przy swojej aktywności fizycznej prawdopodobnie spożywa nieodpowiednio zbilansowane posiłki. Pytanie również czy córka miała kiedyś wykonywana analizę składu ciała na analizatorze, który pozwala zanalizować prawidłowo dzieci odnosząc ich dane do siatek centylowych. Sama masa ciała jeszcze i niczym nie świadczy, może okazać się, że ilość tkanki tłuszczowej w organizmie jest prawidłowa a ilość mięśni powyżej normy, dlatego zachęcam do wykonania takiego badania.
Zapraszam serdecznie,
mgr Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk Kliniczny
"Mądrę żywienie"
Dzień dobry,
Warto rozpocząć od wykonania podstawowych wyników badań lekarskich, w tym morfologii, Tsh, lipidogramu, glukozy i insuliny.
Następnym krokiem będzie wywiad żywieniowo- zdrowotny. Najczęstszą przyczyną ( poza zaburzeniami hormonalnymi) problemów z obniżeniem masy ciała jest nieodpowiednio zbilansowane żywienie, w tym niewystarczająca podaż kalorii w ciągu dnia.
Serdecznie zapraszam do kontaktu,
mgr. dietetyk Paula Łysakowska
Zdrowie na Talerzu

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.