Moja córka ma 15 lat i nie umie pisać i czytać. Ma stwierdzoną głęboką dysleksjię rozwojową. W skali

8 odpowiedzi
Moja córka ma 15 lat i nie umie pisać i czytać. Ma stwierdzoną głęboką dysleksjię rozwojową. W skali wisc-r jej wynik wynosi 85. W szkole z wszystkiego odpytywana jest ustnie. Teraz z nją ćwiczę na wakacjach i ona nie jest w stanie się tego nauczyć. W dalszym ciągu nie zna wszystkich liter nie chodzi o to że je sobie myli porostu nie wie co to za litera. Z czytaniem jest jeszcze gorzej bo nie potrafi złożyć wyrazu do kupy. Wygląda to mniej więcej tak czyta załużmy wyraz słońce literuje po literce np. z w o i c a a potem jeszcze patrzy minutę i mówi słońce. Z matematyką w cale nie jest lepiej zanim doda 15 do 47 to trochę czasu jej zajmie. Córka już ćwiczy od pierwszej klasy a w dalszym ciągu się nie nauczyła co robić? To tej pory w poradni słyszałam takie rady ćwiczyć dużo pisać i czytać ale to nie przynosi efektów.
Witam,
A jak u córki przebiegał rozwój mowy i czy ma problemy z pamięcią? Jak idzie jej nauka na innych przedmiotach? Czy miała badany słuch? Gdzie Pani mieszka? Wydaje mi się, że należałoby poszerzyć diagnozę.

Poszerzenie diagnozy w Poradni psychologiczno-pedagogicznej, konsultacja z psychologiem dziecięcym, diagnosta.
Witam serdecznie,
W tym wypadku zalecam wraz z dokumentami udac się do diagnosty.
Jakie są mocne strony córki? Czy próbowała się uczyć poprzez inne metody, niż tradycyjne? Jak jest ze skupieniem? Czy miała jakiś wypadek? Kiedy była pierwsza wizyta u pedagoga?
Polecam integrację sensoryczną (stymuluje rozwój, wspomaga procesy uczenia się, poprawia koncentrację - pierwszy proces poznawczy, wspiera percepcję wzrokową, słuchową, ułatwia różnicowanie, także liter czy cyfr). Jest bardzo skuteczna, ale trzeba poczekać na efekty (średnio czas pracy z dzieckiem to dwa lata).
Witam serdecznie, jeśli nie ma postępów obserwowalnych przez Panią jako mamę, proponuję, aby udała się Pani z córką do poradni i zrobiła diagnozę funkcji intelektualnych. Tym razem jednak proszę zapytać w poradni o badanie Testem Inteligencji Stanford Binet. Skala WISC-R ma już nieaktualne normy. Trzeba sprawdzić, w których obszarach leży deficyt. Zalecam także konsultację neurologiczną w tej sprawie. Pozdrowienia.
Do powyższych komentarzy dodam, że może warto odpowiedzieć sobie na pytanie - jakich efektów Pani oczekuje ? Czy one są zbieżne z możliwościami i zainteresowaniami Pani córki, te bym wspierała. Pozdrawiam.
Witam Panią,
do odpowiedzi przedmówców dodałabym diagnozę neuropsychologiczną, ponieważ najprawdopodobniej przyczyną trudności jest zakłócenie funkcjonowania mózgu. W takim przypadku neuropsycholog zaleci odpowiednie ćwiczenia, ponieważ typowe głoskowanie i składanie wyrazów nie będzie skuteczne, tak jak Pani już zauważyła.
Proszę rozważyć również terapię Biofeedback.
Dzień dobry, wydaje się, że Pani corka może mieć problem z normą intelektualną. Ponieważ jest ona w wieku szkolnym należy przebadać ja w Poradni Psychologicznopedagogicznej szkolnej aby uzyskać orzeczenie w kwestii postępów dziecka w nauce i jej możliwości reedukacji czy możliwości rozwojowych.Nalezy to zrobić w rejonie w jakim Pani mieszka i w jakim podlega szkola do której corka uczęszcza.
Pozdrawiam
Tamara Bogdanowicz
Psycholog psychoterapeuta.