Moja córka ma zespół downa( 3lata )długo była hospitalizowana. Naszym największym problemem jest nie

5 odpowiedzi
Moja córka ma zespół downa( 3lata )długo była hospitalizowana. Naszym największym problemem jest nie gryzienie,unikanie jedzenia w kawałkach poprzez wyciąganie ręką bądź wypluwanie,picie z kubeczka kończy się jednym łyczkiem. Czy pomimo wieku jest szansa nakłonić córkę do prawidłowego jedzenia?
Szansa jest zawsze, pytanie tylko co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, czy aspekt biologiczny/fizjologiczny czy psychiczny. Córkę należy skonsultować z logopedą,laryngologiem i psychologiem żywienia oraz dietetykiem.
Pozdrawiam

Dzień dobry,
W opisanym przypadku nie mówimy o „nakłanianiu”. Należy podjąć terapię. Proponuje skonsultować się z neurologopedą/logopedą, który ustali przyczyny i zaproponuje rozwiązanie.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Nie ulega wątpliwości, że dziecko nauczy się prawidłowego odruchu połykania i picia. Konieczny jest jednak kontakt z dobrym neurologopedą, proszę również przeczytać "Zaburzenia czynności prymarnych i artykulacji."Podstawy postępowania logopedycznego lub próbować nawiązać kontakt z autorką prof. Danutą Plutą Wojciechowską. Polecam. Osobiście uczestniczyłam w jej wykładach. Pozdrawiam.
Myślę, że nie jest to kwestia nakłaniania tylko zaburzeń czynności prymarnych.Córka nie potrafi prawidłowo gryźć i pić. Proszę udać się do neurologopedy.
Pozdrawiam serdecznie,
Sylwia Filipczak
Dzień dobry, ten problem dość często pojawia się przy dysmorfii twarzy, szczególnie u dziecka długo hospitalizowanego. Wiotkość, występująca w trisomii 21, predysponuje do takich kłopotów. Wymagane są specjalne ćwiczenia motoryczne w celu usprawniania funkcji do prawidłowego gryzienia i picia a tym samym do rozwoju mowy. Wypluwanie pokarmu jest częste z powodu znacznej protruzji języka. Prowadzę od lat terapię zaburzeń motorycznych w szczególności zespół Downa. Zapraszam.Beata Zachtej-neurologopeda,surdologopeda.
Sugeruję wizytę: Diagnoza logopedyczna - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.