Moja corka naduzywa alkoholu.Ma depresje ,bierze leki antydepresyjne I nasenne.Ma cukrzyce o ktora n

5 odpowiedzi
Moja corka naduzywa alkoholu.Ma depresje ,bierze leki antydepresyjne I nasenne.Ma cukrzyce o ktora nie dba.Martwie sie o nia bardzo .Jest w trakcie rozwodu, przeprowadzila sie do nas I jest ciagle agresywna.Ja nie moge przez to spac a musze funkcjonowac w pracy .Jak mam na te sytuacje reagowac?
Witam Panią serdecznie,

jeżeli Pani córka ma depresję i bierze leki, ale jest problem o którym Pani pisze z pewnością dużo pozytywnego wniosła by terapia córki.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja stanowi główną przyczynę niesprawności i niezdolności do pracy, a także może powodować zaburzenia zachowania. Celem leczenia jest ustąpienie objawów i przywrócenie funkcjonowania na poziomie sprzed choroby oraz zapobieganie nawrotom.

W przypadku depresji szczególnie zalecana jest terapia poznawczo-behawioralna, która jest skierowana na rozwiązywanie problemów oraz wsparcie.

Pozdrawiam

Karmen Jauch

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, sytuacja córki wpływa na Panią, jako że jest to bliska osoba i członek rodziny. To co może Pani zrobić i na co ma Pani wpływ to zapewnienie sobie bezpieczeństwa i spokoju. Zachęcam do zadbania o siebie i o swoje zdrowie psychiczne w tej trudnej sytuacji. Być może warto zachęcić również córkę do skorzystania z pomocy psychologa bądź terapeuty uzależnień.
Pozdrawiam
Ola Wierzbicka
Dzien dobry,
W tym momencie ważne jest, aby córką dostrzegła, że jest uzależniona od alkoholu. Sposobem na to może być spotkanie z terapeuta uzależnień, który wykona diagnozę
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, przykro mi z powodu tego co musi Pani aktualnie przeżywać. Córka przed wszystkim powinna skorzystać w indywidualnej, bądź grupowej terapii, która pomoże jej regulować emocje i da narzędzia, aby funkcjonować w społeczeństwie w sposób, który nie budzi cierpienia jej i bliskich. W Pani przypadku polecam nawet jednorazową konsultację z Psychologiem, aby mogła dowiedzieć się od specjalisty jakie są techniki radzenia sobie ze stresem, jak reagować w sytuacjach trudnych dotyczących bliskich osób oraz jak być może funkcjonują osoby współuzależnione, aby zredukować stres i zmniejszyć swoje cierpienie z tego powodu.
Dobry wieczór, sytuacja, w której się Pani znalazła, jest bardzo trudna. Z jednej strony stoi troska o córkę i jej los, a z drugiej - dbałość o siebie i o swój spokój. Agresja córki może powodować w Pani poczucie naruszenia, a wreszcie bezradności.
Bez względu na powody, które stoją za nadużywaniem przez córkę alkoholu- ma Pani prawo oczekiwać szacunku i stawiać swoje granice. Idąc dalej - stawianie przez Panią granic na poziomie domu, może być dla córki terapeutyczne, ponieważ zachowania osób uzależnionych często wymykają się spod ich kontroli, bywają aroganckie i prowadzą do dewastacji życia ich samych i najbliższych. Mądrze postawione granice, są okazaniem miłości i troski.
Na decyzję córki nie może mieć Pani bezpośredniego wpływu, może Pani natomiast zadbać o siebie, szukając wsparcia terapeutycznego dla osób współuzależnionych.
Zdobędzie tam Pani wiedzę o mechanizmach choroby alkoholowej, a także nauczy się Pani skutecznie chronić siebie w kontakcie z córką.
Pozdrawiam serdecznie, życząc zadbania o siebie.

Eksperci

Joanna Meissner

Joanna Meissner

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

Magdalena Król

Magdalena Król

Psychoterapeuta, Psycholog

Brzesko

Marzena Szczepaniec

Marzena Szczepaniec

Psychoterapeuta

Warszawa

Grzegorz Miketiuk

Grzegorz Miketiuk

Psychoterapeuta

Racibórz

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Grażyna Pulka

Grażyna Pulka

Alergolog, Internista

Kraków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 65 pytań dotyczących usługi: alkoholizm
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.