Moja dwuletnia córeczka ma wadę zgryzu. Od kiedy skończyła rok nie ma smoczka i nie pije z butelki.
5
odpowiedzi
Moja dwuletnia córeczka ma wadę zgryzu. Od kiedy skończyła rok nie ma smoczka i nie pije z butelki. A mimo to obserwuję że wada się pogłębia. Zaobserwowałam że córka śpi z niedomkniętą buzią i ma lekko wysunięty język. Ma górne ząbki trochę wysunięte do przodu ale też mam wrażenie że cofa jej się szczęka. Mowę ma dosyć ubogą jak na dwulatkę. Mówi tata mama baba kot itp. ale większość pokazuje i dużo mówi po swojemu. Nie wiem czy ma to związek ale ja mam dużą wadę zgryzu. Czy to może być dziedziczne?
Człowiek rodzi się z równym balansem cofnięcia i wysunięcia języka, który następnie się cofa do 75% i 25% wysunięcia. Trzeba córce cofnąć język, uwzględniając diagnozę posturalną , pozycję żuchwy. Oczywiście układy stomatognatyczne są dziedziczone. Porada u logopedy - koniecznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jeżeli obserwuje Pani u dziecka, że śpi z niedomknietą buzią, oznacza to, że ma atypowy tor oddechowy (czyli przez usta) skutkuje powstawaniem wad zgryzu, jak i wymowy. Oddychanie przez usta wpływa na nieprawidłową pozycję spoczynkową języka, atypowe połykanie a także słabe napięcie mięśni żwaczy.
Szanowna Pani, przyczyn niewłaściwego toru oddechowego (czyli to co Pani opisała u córki - niedomknięta buzia i wysunięty język podczas snu) jest wiele. Mogą być np. powiększone migdały. Proszę się skontaktować z logopedą (tym bardziej, że córka dużo mówi w swoim języku i wg Pani jej mowa jest uboga), ja bym zaleciła też konsultację u laryngologa
Witam. Zachęcam do wizyty u logopedy, może lepiej i neurologopeda, laryngologa, foniatry. Komplet wizyt zapewni diagnozę i umożliwi rozpoczęcie terapii.
Proszę nie odkładać tych wizyt.
Pozdrawiam.
Krystyna Zielinska
Proszę nie odkładać tych wizyt.
Pozdrawiam.
Krystyna Zielinska
Dzień dobry, deficyty motoryczne są też dziedziczne oczywiści. Natomiast praca nad prawidłowym torem oddechowym czy pozycją żuchwy i języka pozwala zlikwidować problemy.Tak jak możemy cieszyć się z prostych zębów nosząc aparaty, tak możemy zapisać dziecko na zajęcia motoryczne w ramach terapii neurologopedycznej.Warto nie czekać, bo długo trwające złe nawyki mogą pogłębiać problemy.Pełna diagnoza, może też wymagać konsultacji z innymi specjalistami, ale o tym zadecyduje neurologopeda w trakcie diagnozy. Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: Diagnoza logopedyczna - 185 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.