Moja koleżanka która ma problemy z tarczycą powiedziała mi że nie powinnam brać tabletek na niedoczy

1 odpowiedzi
Moja koleżanka która ma problemy z tarczycą powiedziała mi że nie powinnam brać tabletek na niedoczynność tarczycy które przepisał mi lekarz, bo zostały mi one przepisane tylko w oparciu o wynik TSH który wyniósł 5,380, według mojej koleżanki sam wynik TSH nie wystarczy by stwierdzić lub wykluczyć niedoczynność tarczycy. Lekarz zlecił mi dalsze badanie, USG tarczycy, ale zdaniem mojej koleżanki powinien był mi jeszcze zlecić badania ft3, ft4, anty tpo i anty tg, a dopiero jeśli one coś wykażą to zapisać tabletki. Stwierdziła też że powinnam zmienić lekarza. Co robić? Nastraszyła mnie i teraz nie wiem czy zacząć brać te tabletki czy nie. Tabletki nazywają się Letrox. A ja mam 23 lata i jestem kobietą
Szanowna Pani,
Rozpoznanie niedoczynności tarczycy opiera się na stwierdzeniu podwyższonego poziomu TSH i obniżonego lub w dolnej granicy normy fT4 w surowicy. Wynik TSH i fT4, zwłaszcza przy objawach sugerujących niedoczynność tarczycy, są wystarczające dla podjęcia decyzji o włączeniu leczenia lewotyroksyną.
Należy jednak pamiętać, że u części chorych wynik TSH może być fałszywie zawyżony lub zaniżony w zależności od przyjmowania niektórych leków, poziomu stresu, chorob współistniejących czy infekcji. Myślę jednak, że Lekarz wziął te czynniki pod uwagę, podejmując decyzję o włączeniu leczenia.
Warto też wiedzieć, że u mlodych kobiet, w okresie prokreacyjnym, zalecany jest nieco niższy poziom TSH niż na to wskazują normy laboratoryjne tj. TSH poniżej 2.5 uIU/ml.
Poziom przeciwciał antyTPO i antyTg na pewno należy oznaczyć, ale nie jest on kluczowy dla decyzji o włączeniu leczenia leworyroksyną.
Jeżeli ma Pani wątpliwości to zawsze należy je wyjaśnić z Lekarzem albo mozna zasięgnąć opinii drugiego Specjalisty. Apeluję jednak zawsze o to, aby pacjent rozmawiał z Lekarzem, wizyta służy zrozumieniu choroby, oswojeniu mysli o farmakoterapii, gdy ta jest konieczna. Proszę pamiętać, że medycyna wciąż pozostaje sztuką i nie ma dwu identycznych przypadków. Problem koleżanki może pozornie być tylko podobny, a na pewno nie ona jest władna decyzji o wdrozeniu farmakoterapii.
Z wyrazami szacunku,
Dr n. med. Natalia Zawada-Kornalewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.