Moja mama (53 l.) 6 lat temu przeszła niedokrwienny udar lewej półkuli mózgu i od tego

2 odpowiedzi
Moja mama (53 l.) 6 lat temu przeszła niedokrwienny udar lewej półkuli mózgu i od tego czas ma trudności z mową oraz ze zrozumieniem rozmówcy czy wszelkich treści "słuchanych" (w przeciwieństwie do tekstu czytanego, z którym radzi sobie bezbłędnie). Ponadto od pewnego czasu zmaga się z problemami emocjonalnymi. Chce rozpocząć psychoterapię, ale zastanawiamy się czy "zwykły" psychoterapeuta będzie odpowiednim wyborem, czy są może jakieś specjalizacje, które pozwolą na lepszą komunikację z pacjentem z opisanymi trudnościami będącymi skutkami udaru.
Z góry dziękuję za odpowiedź!
W takiej sytuacji zalecana jest rehabilitacja neuropsychologiczna dedykowana dla pacjentów po udarach mózgu. Tego rodzaju zajęcia często odbywają się w ramach dziennego oddziału rehabilitacji neurologicznej, warto zapytać w pobliskich szpitalach. Można również poszukać usług prywatnych. Taką terapię prowadzi neuropsycholog.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
w pracy nad zaburzeniami nastroju pomocna może być psychoterapia natomiast w przypadku Pani mamy warto byłoby rozważyć pomoc neuropsychologa. To specjalista, który przeprowadza badania neuropsychologiczne oraz terapię neuropsychologiczną u osób, które doznały np. uszkodzenia mózgu. Na konsultację z tym specjalistą mogą zgłosić się np. osoby, które doznały urazu czaszkowo-mózgowego albo udaru i na co dzień doświadczają wielu trudności w funkcjonowaniu. Dzięki pracy z neuropsychologiem można skupić się na odzyskiwaniu sprawności sprzed urazu lub nauczeniu się nowych sposobów radzenia sobie z określoną trudnością.

Powodzenia.

Sylwia Michalak

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.