Moja mama 76 l leczy się u psychiatry. Ma problemy z pamięcią, orientacją w czasie i przestrzeni, ro
4
odpowiedzi
Moja mama 76 l leczy się u psychiatry. Ma problemy z pamięcią, orientacją w czasie i przestrzeni, rozumowaniem, jest apatyczna, najchętniej by nic nie robiła, boi się, w nowej sytuacji i wśród obcych osób zdezorientowana. Bierze Kwetaplex, Vicebrol, Sulpiryd, Biomentin. Czy cos jeszcze można zrobić aby zatrzymać rozwój choroby?
Dzień dobry,
Wskazana jest wszelką aktywność - i w zakresie obowiązków domowych, i w otoczeniu społecznym. Sugeruję więc mimo wszystko angażowanie mamy w gotowanie, planowanie zakupów, składanie prania itp., a równolegle regularne zajęcia poza domem (klub seniora, oddział dzienny dla seniorów itp.).
Pozdrawiam,
Katarzyna Zieniewicz
Wskazana jest wszelką aktywność - i w zakresie obowiązków domowych, i w otoczeniu społecznym. Sugeruję więc mimo wszystko angażowanie mamy w gotowanie, planowanie zakupów, składanie prania itp., a równolegle regularne zajęcia poza domem (klub seniora, oddział dzienny dla seniorów itp.).
Pozdrawiam,
Katarzyna Zieniewicz
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Z tego, co Pani opisuje, Pani mama cierpi na demencję (otępienie). Są różne przyczyny tego stanu: Choroba Alzheimera, zmiany niedokrwienne, choroba Parkinsona i inne. W zależności od choroby farmakoterapia może być nieco odmienna. W niektórych postaciach pewne leki są przeciwwskazane. Wśród leków, które Pani wymieniła tylko biomentin jest zarejestrowany do leczenia objawów otępienia w przebiegu choroby Alzheimera. Takie leki, jak sulpiryd czy kwetaplex mogą być zalecane czasem jako leki zmniejszające objawy lęku, psychotyczne, zaburzeń nastroju. Jednocześnie jednak mogą powodować objawy uboczne takie jak: spowolnienie, dezorientację, apatię, senność.
Ważne jest również leczenie innych towarzyszących chorób: np. zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i innych.
Ważne jest również leczenie innych towarzyszących chorób: np. zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i innych.
Mam nadzieję ,że zostały wykonane badania obrazowe np.TK głowy czy MRI aby wyjaśnić przyczynę otępienia i zaburzen zachowania. Jeśli chodzi o postępowanie to należy rozważyć rehabilitację funkcji psychicznych-czyli ćwiczenia pod okiem doświadczonego psychologa. Przy niektórych oddziałach rehabilitacyjnych czy geriatrycznych funkcjonuje poradnia leczenia zespołów otępiennych gdzie takie ćwiczenia są prowadzone. Można wykupić program komputerowy słuzący ćwiczeniom pamięci. Poza tym mama powinna przebywać wśród ludzi, często z ludźmi się kontaktować, rozmawiać nawet jeśli nie wszystko jest w stanie pojąć i ze wszystkim nadążyć. Najlepiej jeśli są to osoby znane jej wcześniej, z którymi wiążą ją wspomnienia. Wspomnienia są bowiem "kotwicami" pamięci i wokół nich można coś budować. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz
Jeśli miałabym wydać opinię, musiałabym Pania zbadać w Gabinecie Geriatry. Na wizytę należy zgłosić się z dotychczasowymi dokumentami leczenia i aktualnie przyjmowanymi lekami. Pozdrawiam.
Eksperci
Podobne pytania
- Witam moja mama od kilku lat cierpi na demencje ale ona niszczy wszystko w domu jak zostaje sama zrywa dopiero co polozone tapety zbija kafelki rozbija szyby w drzwiach a pozniej mowi ze ktos byl i to zrobil czy mozna lekarstwami uspokolic ja jakos?
- Witam, mój dziadek chorował na Alzheimera i podejrzewamy, że mojego tatę też zaczyna atakować ta chorobą. Był zawodowym kierowcą, a zapomina jak dojechać w niektóre znane mu miejsca. Jak w końcu namówiłam go na konsultację u lekarza rodzinnego, aby poradzić się gdzie dalej udać się i sprawdzić co się…
- witam mieszkam w białymstoku moja mama ma 77 lat mieszka poza miastem . od jakiegos czasu zachowuje sie ,,dziwnie,, czepia sie wrecz obiera sobie ofiare i wyzywa ginie wszystko nawet oszczednosci z domu, oskarza mnie i ojca z tym ze ijciec jest tleno zalezny i tak naprawde toaleta kuchnia i jego pokoj…
- Moja ciocia ma 81 lat. Mieszka sama. Ma wyraźne oznaki choroby Alzheimera: wszystko gubi, oskarża wszystkich o kradzież jej pieniędzy czy np. kluczy, ma niesamowity bałagan w swoim mieszkaniu, twierdzi, że z telewizora wychodzą do niej osoby. Nie chce nikogo znać ani wpuścić do domu. Stwarza duże zagrożenie,…
- Moja mama ma 81 lat, chorobę Parkinsona i mamy taki problem, że codzinnie zwykle w godzinach popołudniowych ma halucynacje. Twierdzi, że jest w innym miejscu i chce wrócić do domu . Albo twierdzi, że ktos ją więzi. Jest wtedy agresywna. Neurolog przepisał Klozapol i na początku wydwało się, że to działa,…
- Moja mama ma ostatnie stadium choroby Alzheimera. Ja mam 54 lata. Czy też zachoruje? Ponadto przez długi czas nie leczylem zapalenia dziąseł a podobno bakteria je wywołując powoduje też chorobę Alzheimera
- Mam 48 lat i w zasadzie całe życie problemy z pamięcią. W szkole były problemy z nauką , problemy z koncentracją podczas czytania. Obecnie uczę się obcego języka , gry na gitarze i wszystko przychodzi z ogromnym trudem. Babcia moja miała ciężkiego Alzheimera. Czy powinienem się jakoś zbadać pod tym…
- U mojego męża zdiagnozowano otepienie typu Alzheimerowskiego, czy istnieje różnica pomiędzy tą chorobą a Alzheimerem, czy obraz kliniczny jest taki sam, etapy i fazy czy są zbliżone. Nie bardzo rozumiem czym obie te choroby się różnią, od dwóch lat jeździmy do neurologa i od pewnego czasu do psychiatry,…
- Czy przy chorobie Alzheimera osobie należą się wizyty pielęgniarki w domu?
- jak najprościej jednoznacznie zdiagnozować Alzheimera ? czy REZONANS MAGNETYCZNY wystarczy , czy sa inne sposoby diagnozy ? Robiłam 2 razy testy psychologiczne i niby wszystko dobrze , a jest coraz gorzej .Mam 66 lat ! Mam b.duzy problem z pamięcią krótkotrwałą , z organizacją , planowaniem i orientacją…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: choroba Alzheimera
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.