Moja mama 76 l leczy się u psychiatry. Ma problemy z pamięcią, orientacją w czasie i przestrzeni, ro

4 odpowiedzi
Moja mama 76 l leczy się u psychiatry. Ma problemy z pamięcią, orientacją w czasie i przestrzeni, rozumowaniem, jest apatyczna, najchętniej by nic nie robiła, boi się, w nowej sytuacji i wśród obcych osób zdezorientowana. Bierze Kwetaplex, Vicebrol, Sulpiryd, Biomentin. Czy cos jeszcze można zrobić aby zatrzymać rozwój choroby?
Dzień dobry,
Wskazana jest wszelką aktywność - i w zakresie obowiązków domowych, i w otoczeniu społecznym. Sugeruję więc mimo wszystko angażowanie mamy w gotowanie, planowanie zakupów, składanie prania itp., a równolegle regularne zajęcia poza domem (klub seniora, oddział dzienny dla seniorów itp.).
Pozdrawiam,
Katarzyna Zieniewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Z tego, co Pani opisuje, Pani mama cierpi na demencję (otępienie). Są różne przyczyny tego stanu: Choroba Alzheimera, zmiany niedokrwienne, choroba Parkinsona i inne. W zależności od choroby farmakoterapia może być nieco odmienna. W niektórych postaciach pewne leki są przeciwwskazane. Wśród leków, które Pani wymieniła tylko biomentin jest zarejestrowany do leczenia objawów otępienia w przebiegu choroby Alzheimera. Takie leki, jak sulpiryd czy kwetaplex mogą być zalecane czasem jako leki zmniejszające objawy lęku, psychotyczne, zaburzeń nastroju. Jednocześnie jednak mogą powodować objawy uboczne takie jak: spowolnienie, dezorientację, apatię, senność.
Ważne jest również leczenie innych towarzyszących chorób: np. zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i innych.
Mam nadzieję ,że zostały wykonane badania obrazowe np.TK głowy czy MRI aby wyjaśnić przyczynę otępienia i zaburzen zachowania. Jeśli chodzi o postępowanie to należy rozważyć rehabilitację funkcji psychicznych-czyli ćwiczenia pod okiem doświadczonego psychologa. Przy niektórych oddziałach rehabilitacyjnych czy geriatrycznych funkcjonuje poradnia leczenia zespołów otępiennych gdzie takie ćwiczenia są prowadzone. Można wykupić program komputerowy słuzący ćwiczeniom pamięci. Poza tym mama powinna przebywać wśród ludzi, często z ludźmi się kontaktować, rozmawiać nawet jeśli nie wszystko jest w stanie pojąć i ze wszystkim nadążyć. Najlepiej jeśli są to osoby znane jej wcześniej, z którymi wiążą ją wspomnienia. Wspomnienia są bowiem "kotwicami" pamięci i wokół nich można coś budować. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz
Jeśli miałabym wydać opinię, musiałabym Pania zbadać w Gabinecie Geriatry. Na wizytę należy zgłosić się z dotychczasowymi dokumentami leczenia i aktualnie przyjmowanymi lekami. Pozdrawiam.

Eksperci

Izabela Pędraszewska

Izabela Pędraszewska

Neurolog

Warszawa

Jolanta Wilczak-Boruta

Jolanta Wilczak-Boruta

Neurolog

Łódź

Monika Żaba

Monika Żaba

Psycholog

Zielona Góra

Milena Bożek

Milena Bożek

Neurolog

Warszawa

Aleksandra Bala

Aleksandra Bala

Psycholog

Warszawa

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: choroba Alzheimera
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.