Moja mama bardzo często mówi (a raczej szepcze) sama do siebie co ma za chwilę zrobić lub co w danej

2 odpowiedzi
Moja mama bardzo często mówi (a raczej szepcze) sama do siebie co ma za chwilę zrobić lub co w danej w chwili robi. Raczej normalne jest, że od czasu do czasu jakieś zdanie do siebie, ale moja mama przesadza i nie skłamie mówiąc, że 95% jej słów jest wypowiedziana nieświadomie sama do siebie. Jest to o tyle denerwujące, że nie ma wokół niej ciszy dłużej niż 15 sekund. Przed snem jak leży to też gada do siebie. Jak zwróci się jej uwagę to zawsze odpowiada, że nie mówi do siebie tylko do nas. Wyrzucili ją z testu na prawo jazdy bo szeptała swoje odpowiedzi do siebie. Cały czas padają teksty:
-A teraz idę umyć ręce
-Potem się na chwilę położę
-O ale plecy mnie bolą
-Nie wiem czy brać się za sprzątanie czy gotować obiad.
Jakby to było skierowane do mnie to nie ma problemu, nic dziwnego. Ale ona to gada nawet jak jest sama w domu. Po naszym mieszkaniu roznosi się straszne echo i cały czas słychać jak szpecze pod nosem te brednie 24/7. Nie przestaje mówić cały dzień. Nie można nawet w spokoju poczytać książki.
Ma ostatnio bardzo trudny okres, ponieważ rozstała się z tatą. Zdarzało się jej to wcześniej (tak co 5-10 minut) ale teraz mówi całymi monologami z przerwami tylko na jedzenie i spanie. To może być jakaś choroba psychiczna, czy to normalna reakcja u niektórych ludzi?
Mówienie do siebie często pełni funkcję koncentracji uwagi na rozwiązaniu problemu. Jest to być może uciążliwe dla otoczenia,ale nie zawsze świadczy o zaburzeniu. W sytuacji obciążenia lub konieczności wykonywania wielu obowiązków naraz, niektóre osoby porządkują w ten sposób hierarchię swoich działań, a badania pokazują, że takie "mówienie do siebie" sprzyja skuteczności wykonywanych zadań. Inna kwestia, że takie komunikaty wypowiadane półszeptem, pełnia czasem funkcję zwrócenia uwagi na siebie, na to że osoba je wypowiadająca potrzebuje odciążenia w obowiązkach, pomocy, zainteresowania - a z różnych przyczyn boi się lub wstydzi, wypowiadać je głośno i wprost. Sytuacje napięcia mogą nasilać takie zachowania. Mówienie do siebie może mieć podłoże choroby psychicznej, jeżeli z treści tych wypowiedzi wynika, że osoba je wypowiadająca widzi kogoś, kogo nie ma w pobliżu (omamy i halucynacje)lub osoba mówiąca, odpowiada także w imieniu drugiej osoby. Jednak z treści zawartych w pytaniu nie mogę wnioskować o takich sytuacjach. Może warto porozmawiać z mamą na temat tego jak się czuje i czego potrzebuje, odciążyć ją w niektórych domowych obowiązkach i spędzić z nią trochę więcej czasu? Warto próbować rozmawiać o tym, co dręczy i pokazać, że stanowimy wsparcie, wtedy wiele wątpliwości będzie wyjaśnionych. Życzę powodzenia, Dominika Wieland-Lenczowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Każdy z nas prowadzi dialog wewnętrzny, który niekiedy jest monologiem. Tak długo jak nie zastępuje on aktywności w życiu realnym, często pełni funkcję adaptacyjną, przygotowuje do rzeczywistych sytuacji. O ile nie towarzyszą temu omamy wzrokowe i słuchowe nie świadczy to o chorobie. Wzmożenie dialogu wewnętrznego Pani mamy może się wiązać z istotnymi zmianami w życiu i potrzebą adaptacji do nich. Dobrze byłoby zapraszać mamę do rozmowy, wspólnego dzielenia codzienności i dać poczucie bezpieczeństwa, które pozwoli jej zainteresować się tym, co na zewnątrz.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.