Moja mama choruje na Crohna, cukrzyce ( wysoki poziom cukru i przewlkle zakazenie pęcherza moczowego

5 odpowiedzi
Moja mama choruje na Crohna, cukrzyce ( wysoki poziom cukru i przewlkle zakazenie pęcherza moczowego po operacji umieszczenia tzw. DJ w zwężonym przewodzie moczowym (zapewne spowodowane stanem cukrzycowym). Zakładam żeby rozwiązać problem należy uregulować cukier di czego należy zastosować odpowiednia dietę dla diabetyków. Biorąc pod uwagę również chorobę Crohna czym mama powinna się żywic jeżeli dieta cukrzycowa wyklucza spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym natomiast dieta Crohna poleca żywienie się głównie węglowodanami?
Dzień dobry
Ustalenie właściwej diety, przy tak złożonej chorobie pacjenta wymaga dokładnego wywiadu i spotkania z pacjentem.
Zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, to prawda że dieta dla cukrzyka powinna wykluczać produkty o wysokim indeksie glikemicznym, ale podczas komponowania posiłków powinno zwracać sie także uwagę na ładunek glikemiczny, który opiera się na wartości indeksu glikemicznego oraz rozmiarze standardowej porcji i w porównaniu do indeksu jest wskaźnikiem bardziej precyzyjnym, ponieważ poza rodzajem węglowodanów i szybkością ich wchłaniania, uwzględnia ilość węglowodanów w danej porcji produktu czy posiłku. I tak jesli do produktu, która ma większy indeks glikemiczny dodamy np. większą ilość warzyw, które cechują się niskim indeksem glikemicznym oraz produkt białkowy np. chude mięso, to ładunek całej potrawy obniży się i taki posiłek będzie bardziej lepszy dla cukrzyka. W diecie osób chorujących na chorobę Leśniowskiego-Crohna zwraca się uwagę na to, aby nie dostarczać produktów, które mogą wywoływać stany zapalne jelit (a więc przede wszystkim produkty wysokoprzetworzone bogate cukier i tłuszcze trans) i je podrażniać (produkty bogate w duża ilość błonnika). Faktycznie w takiej diecie zamienia sie produkty węglowodanowe złożone (typu pelnoziarniste razowe pieczywo, pelnoziarnisty makaron, grube kasze) na te z mąki pszennej, drobne kasze itd, ale nie oznacza to, że dieta składa się głownie z węglowodanów, bo ważne jest także wprowadzenie odpowiedniej ilości białka i tłuszczy. Prawidłowo skomponowany posiłek mający pomóc jelitom może również być odpowiedni tutaj dla osoby, która cierpi na cukrzycę. Warto dlatego zgłosić się do dietetyka, który oceni sposób odżywiania pacjentki poprzez odpowiedni wywiad żywieniowy. Jeżeli byliby Państwo zainteresowani, to serdecznie zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Leczenie dietetyczne w chorobie Leśniowskiego-Chrona ma na celu oszczędzanie chorego jelita. Zasadą jest stosowanie diety
ubogoresztkowej, bogatej w białko, zwłaszcza zwierzęce, składniki mineralne i witaminy. Często w stanach tych istnieje zła tolerancja na mleko i w związku z tym należy zmniejszyć jego ilość w diecie. Ogranicza się pokarmy wzmagające perystaltykę jelit. Posiłki należy podawać częściej (4-5 razy dziennie) w mniejszych objętościach. W okresie zaostrzenia choroby, kiedy nasilenie biegunki jest duże, stosuje się dietę płynną, a następnie półpłynną.
Natomiast postępowanie dietetyczne w przypadku cukrzycy ma na celu normalizacje poziomu glikemii u pacjenta.
Wsółwystępowanie takich jednostek chorobowych u pacjenta , wymaga znajomości przede wszystkim zasad postępowania dietetycznego w tych jednostkach chorobowych oraz umiejętności komponowania diet w tak skomplikowanych przypadkach oraz także odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia. Jest to jednak jak najbardziej możliwe.
Polecam wizytę u dietetyka medycznego, który na co dzień pracuje układając diety przy wielochorobowości.
Pozdrawiam serdecznie
Kamila Seifert-Jędrzejczak
Dzień dobry, przy układaniu planu żywieniowego należy uwzględnić obie te jednostki chorobowe. Posiłki powinny być właściwie zbilansowane i dostarczać organizmowi zarówno węglowodany, jak i białko i tłuszcze. Warto skontaktować się ze specjalistą, który po zebraniu dokładnego wywiadu, zaplanuje odpowiednią dietoterapię.
Niskoglikemiczne węglowodany: Skup się na węglowodanach o niskim indeksie glikemicznym, takich jak:

Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. owsianka, brązowy ryż)
Strączki (np. soczewica, ciecierzyca)
Warzywa (np. brokuły, szpinak, marchew)
Ogranicz produkty przetworzone: Unikaj białego pieczywa, słodyczy i innych produktów o wysokim indeksie glikemicznym, które mogą powodować szybki wzrost cukru we krwi.

Zbilansowane posiłki
Białko: Wprowadź źródła białka, takie jak chude mięso, ryby, jaja oraz nabiał. Białko pomoże wydłużyć uczucie sytości i stabilizować poziom cukru.

Tłuszcze zdrowe: Włącz do diety zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, orzechy, oliwa z oliwek, które mogą wspierać zdrowie jelit.

Nawodnienie i błonnik
Błonnik: W przypadku choroby Crohna, błonnik może być problematyczny w fazie zaostrzenia, dlatego warto dostosować jego ilość do tolerancji. Warto wybierać błonnik rozpuszczalny, który jest łatwiejszy do strawienia.

Nawodnienie: Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest kluczowe, szczególnie w przypadku chorób nerek.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Piotr Pniewski

Piotr Pniewski

Gastrolog, Internista

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Irena Kędzierska

Irena Kędzierska

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Brzozów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 9 pytań dotyczących usługi: choroba Leśniowskiego-Crohna
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.