Moja mama od 2 lat cierpi na zaburzenia na tle nerwicowym, depresyjnym. Od roku dodatkowo pojawila s
4
odpowiedzi
Moja mama od 2 lat cierpi na zaburzenia na tle nerwicowym, depresyjnym. Od roku dodatkowo pojawila się anoreksja. Stracila bardzo na wadze na tyle, że według mnie jej stan zagraża życiu. Jest bardzo słaba. Nie chce podjąć samodzielnie żadnych prób leczenia, nie chce przyjmować leków.
Jakie są możliwości dla członków najbliższej rodziny, aby pacjentka podjęła leczenie. W przeciwnym razie czeka ją śmierć.
Jakie są możliwości dla członków najbliższej rodziny, aby pacjentka podjęła leczenie. W przeciwnym razie czeka ją śmierć.
lek. Piotr Foryś-Markowski
Psychiatra, W trakcie specjalizacji (psychiatra dziecięcy), Psychoterapeuta certyfikowany
Nowy Dwór Mazowiecki
Jeśli mama jest w stanie zagrożenia życia należy ją jak najszybciej dowieźć do najbliższej psychiatrycznej izby przyjęć, jeśli się nie zgodzi, trzeba wezwać Pogotowie Ratunkowe, jeśli Pogotowie odmówi transportu należy opisać sprawę i przekazać ją do Sądu Rodzinnego, który ewentualnie, po badaniu biegłych psychiatrów, skieruje mamę bez jej zgody do szpitala psychiatrycznego.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Jedyny sposób to zastosowanie trybu wnioskowego z Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego. Małżonek, dziecko, krewny w linii prostej, rodzeństwo, przedstawiciel ustawowy lub osoba sprawująca faktyczną opiekę nad osobą chorą psychicznie mogą złożyć wniosek do sądu opiekuńczego właściwego dla miejsca zamieszkania tej osoby o zastosowanie przymusowej hospitalizacji, jeśli osoba ta odmawia dobrowolnego leczenia, w tym przyjmowania leków (art. 29 ust. 2 uozp). Przyczyny uzasadniające przymusową hospitalizację zostały wąsko określone i mogą nimi być wyłącznie: 1) nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczenie pogorszenia stanu zdrowia psychicznego chorego na, co wskazuje jego dotychczasowe zachowanie, 2) osoba chora psychicznie jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę stanu jej zdrowia(art. 29 ust. 1 uozp).W każdym rejonowym POZ jest zespół środowiskowy- pracownik socjalny, pielęgniarka, etc, który pomoże przejść przez tę procedurę- nie jest to skomplikowane, zapewniam. Pozdrawiam.
Możliwe jest leczenie w trybie nagłym - w myśl art. 23 lub 24 Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego, lub tryb wnioskowi o którym mówi art 29 tejże ustawy
Lekarz nie ma uprawnień do zmuszenia leczenia kogokolwiek. Z wyjątkiem osób z rozpoznaną chorobą psychiczną zagrażających z tego powodu sobie lub innym.
Anoreksja w skrajnych przypadkach może stanowić podstawę do takiej decyzji.
Proszę skontaktować się z psychiatrą i z nim ustalić tok postępowania!
Anoreksja w skrajnych przypadkach może stanowić podstawę do takiej decyzji.
Proszę skontaktować się z psychiatrą i z nim ustalić tok postępowania!
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.